KOBİ'lerin dış ticarette karşılaştıkları sorunlar
Issues SME's face in foreing trade
  1. Tez No: 472195
  2. Yazar: SERTER KUMBAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AZİZ BOSTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Türkiye küreselleşme ile birlikte özellikle son yıllarda Avrupa'ya uyum sağlamaya yönelik orta ve uzun vadeli dış ticaret politikaları uygulamaya başlamıştır. Küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik bir politika oluşturulmuş ve bu işletmeleri desteklemek için 1990 yılında Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Destekleme ve Geliştirme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) kurulmuştur. Ayrıca 1996 yılında Avrupa Gümrük Birliği sözleşmesinin imzalanmasıyla Türkiye ekonomisinin ihracatı sanayiye dönük hale gelmiştir. Bu durumdan en çok yararlanan KOBİ'ler olmak üzere Türkiye ekonomisi uluslararası ticarette rekabet edebilir hale gelmiştir. Ancak Türkiye'nin KOBİ'lere destek ve teşvikler sağlamasına rağmen dış ticarete dahil olma konusunda çekingen davranmaktadırlar. KOBİ'lerin finansmanın özsermaye dayalı olması, uzmanlaşmış bir pazarlama anlayışına sahip olmamaları ve uluslararası teknolojik gelişmelere uyum sağlayamadıklarından dolayı dış ticarete girseler dahi başarısız olmaktadırlar. Çalışmada ilk olarak KOBİ ve dış ticaretle alakalı kavramlar ile teorik çerçeve açıklanmıştır. Ardından TUİK, OECD, European Commission vb. resmi sitelerden veriler derlenerek Türkiye'nin ve Avrupa Birliği'nin mevcut durumu açıklanmıştır. Son olarak Türkiye'deki KOBİ sorunlarına değinilerek dış ticaret alanında AB KOBİ standartlarına uyum sağlamaya yönelik çözüm önerileri geliştirilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: KOBİ‟ler, Dış Ticaret, KOBİ‟lerin sorunları.
Özet (Çeviri)
With globalization especially in recent year Turkey, have began to apply adapting to Europe for medium and long term foreign trade policy. It have been created a policy for small and medium business and the small and medium industry development and support administration has been set up to support these business. Also in 1996 Turkey's export has focused become to industry with the signing European Customs Union agreement. Including SMEs benefiting the most from this situation Turkey's economy, has became competitive in international trade. However, SMEs are shy about being involved in foreign trade although Turkey support and provide incentes to SMEs. Due to financing of SMEs based on equity, failure to have an understanding of a specialized marketing, the failure to adapt to technological developments are unsuccessful even if enter to foreign trade. Firstly it is explained that in the study related to defines SME - foreign trade and framing theory. Afterwards the current state of Turkey and European Union have been revealed data compiled from the official site TURKSTAT, OECD, European Commission etc. Finally reffering to the problems of SMEs in Turkey, to ensure compliance with EU standard in the field of foreign trade for SME have been developed resolution advisory. KEYWORDS: SME‟s, Foreign Trade, Problems of SME‟s.