Sezai Karakoç'un eğitim anlayışı: Din eğitimi bağlamında nitel bir araştırma
Sezai Karakoç's understanding of education: A qualitative analysis in the context of religious education
- Tez No: 864176
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, Sezai Karakoç'un eserlerinden yola çıkarak eğitim-öğretim ve özelde din eğitimi ile ilgili görüşlerini inceleyip, eserlerin din eğitimine bakan yönünü ortaya çıkarmaktır. Çalışmamız nitel bir araştırmadır. Çalışmada kullanılan veri ve bulgular literatür taramasına dayalı, içerik analizi tekniği kullanılarak analiz edilmeye çalışılmıştır. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Sezai Karakoç'un yaşamı, düşüncesi ve eserleri hakkında bilgiler vererek bir Sezai Karakoç portresi ortaya koymaya çalıştık. Sezai Karakoç'un kişiliğini ve düşüncesini oluşturan koşulları tespit etmeye çalıştık. İkinci bölümde, Sezai Karakoç'un düşünce kitaplarından yola çıkarak eğitim-öğretim ve din eğitimi ile ilgili düşüncelerini ortaya koyup, eğitim-öğretimdeki eksikliklere çözüm önerilerini tespit ettik. Üçüncü bölümde, Sezai Karakoç'un ibadetler ile ilgili görüşlerini ortaya koyup, din eğitimi perspektifi ile değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine Sezai Karakoç's views on education and religious education in particular, based on his works, and to reveal the aspect of the works regarding religious education. Our study is a qualitative research. The data and findings used in the study have been tried to be analyzed using the content analysis technique, based on literature review. Our study consists of three parts. In the first part, we have tried to present a portrait of Sezai Karakoç by giving information about his life, thought and works. We have tried to determine the conditions that formed Sezai Karakoç's personality. In the second part, we have revealed Sezai Karakoç's thoughts on education and religious education, based on his thought books, and identified his suggestions for solutions to the deficiencies in education. In the third part, we have revealed Sezai Karakoç's views on worship and evaluated them from the perspective of religious education.