Spontan subaraknoid kanamalı hastalarda nötrofil/lenfosit ve platelet/lenfosit oranlarının klinik vazospazmla olan ilişkisi
Spontan subaraknoid kanamali hastalarda nötrofil/lenfosit ve platelet/lenfosit oranlarinin klinik vazospazmla olan i̇lişkisi
  1. Tez No: 864226
  2. Yazar: SALİH BURAK KUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE BİLGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroşirürji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve amaç: Vazospazm, subaraknoid kanamadan (SAK) günler sonra başlayan, serebral arterlerin uzun süreli fakat geri dönüşümlü daralmasıdır. Patofizyolojisi tam olarak aydınlatılamasa da en yaygın görüş, subaraknoid mesafeye geçen kandaki vazoaktif ajanların rol oynadığı inflamatuar süreçtir. Çalışmamızda bu inflamatuar süreçle ilişkili olabileceğini düşündüğümüz nötrofil/lenfosit (N/L) ve platelet/lenfosit (P/L) oranlarının, SAK'lı hastalarda klinik vazospazmı öngörmede kullanılabilecek bir belirteç olup olamayacağını araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmamız Eylül 2017- Eylül 2022 yılları arasında T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Şehir Hastanesi Nöroşirurji Kliniği'nde retrospektif olarak gerçekleştirildi. Çalışma grubu anevrizmal subaraknoid kanama (aSAK) tanısı ile takip edilmiş vazospazm gelişen 43 ve vazospazm gelişmeyen 304 hasta ile toplamda iki alt gruptan ve 347 hastadan oluşturuldu. Kontrol grubu ise nöroşirurji polikliniğine başvurmuş sağlıklı 80 hastadan oluşturuldu. Kontrol grubundan alınan kandaki N/L ve P/L oranları, çalışma gruplarındaki 1. gün N/L ve P/L oranları ile karşılaştırıldı. Ardından çalışma grubunda, vazospazm olan ve vazospazm olmayan alt grupların 1., 3., 7. gün N/L ve P/L oranları önce gruplar içerisinde sonrasında gruplar arasında karşılaştırıldı. Son olarak cerrahi ve endovasküler tedavi yöntemlerinin bulunan sonuçlar üzerine etkisi araştırıldı. Çalışmamıza bilinen kan hastalığı olan, travma öyküsü olan, ilk haftada hidrosefali gelişen ve ilk 4 gün içerisinde cerrahi yada endovasküler tedavi uygulanmamış hastalar dahil edilmedi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Vasospasm is the long-lasting but reversible narrowing of cerebral arteries that occurs days after subarachnoid hemorrhage (SAH). Its pathophysiology is not fully understood, but the most common view is that an inflammatory process involving vasoactive agents in the subarachnoid space plays a role. Our study investigates the neutrophil/lymphocyte (N/L) and platelet/lymphocyte (P/L) ratios, which we believe may be associated with this inflammatory process. We aimed to investigate whether there is a marker that can be used to predict clinical vasospasm in patients with SAH. Material and Methods: The study was conducted retrospectively at the Department of Neurosurgery, Adana City Hospital, T.C. University of Health Sciences, between September 2017 and September 2022. The study group consisted of 347 patients divided into two subgroups: 43 patients with aneurysmal subarachnoid hemorrhage (aSAH) who developed vasospasm and 304 patients who did not develop vasospasm. The control group consisted of 80 healthy patients who visited the neurosurgery outpatient clinic. The N/L and P/L ratios in the control group's blood were compared to those of the study groups on the first day. Then, within the study group, the N/L and P/L ratios of the subgroups with and without vasospasm were compared on days 1, 3, and 7, first within the subgroups and then between them. Our study excluded patients with known blood disorders, a history of trauma, hydrocephalus developing in the first week, and those who did not receive surgical or endovascular treatment within the first four days.