Çocukluk çağı obezitesi ve demir eksikliği arasındaki ilişki
The relationship between childhood obesity and iron deficiency anemia
- Tez No: 864244
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SEMRA DEMİR AKCA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Family Medicine, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı obezite ile demir eksikliği anemisi arasındaki ilişkiyi inceleyip bunun nedenlerini sorgulamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 1 Mart 2013 ile 31 Mart 2019 tarihleri arasında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Hastalıkları Polikliniği'ne gelen 5-14 yaş arası 52 obez ve 54 normal kilolu olmak üzere toplam 106 hasta dahil edilmiştir. Başvuru esnasında aktif enfektif bir şikâyeti olmayıp tetkiklerinde hemogram, demir, demir bağlama kapasitesi (DBK) ve ferritin istenmiş hastalar dahil edilmiştir. Obezite dışında herhangi bir kronik hastalığı olanlar veya herhangi bir sebeple ilaç kullananlar, kalıtsal bir hastalığı olanlar, aktif enfektif şikâyetleri olanlar, halihazırda demir preparatı kullananlar, bisitopeni veya pansitopenisi olanlar, eritrosit hücre fonksiyon bozukluğu olanlar, demir eksikliği anemisi için belirgin bir risk faktörü olanlar dahil edilmemiştir. Bulgular: Obez grup kontrol grubuyla karşılaştırıldığında obez grubun hemoglobin (Hb) ortalaması kontrol grubundan daha yüksek, kontrol grubunun MCV değerleri ise obez gruptan daha yüksek bulunmuştur. Hb ile kilo, MCV, demir ve ferritin arasında pozitif; MCV ile kilo ve demir bağlama kapasitesi arasında negatif korelasyon bulunmuştur. MCV ile demir ve ferritin arasında pozitif; Hb ile DBK, demir ile DBK ve DBK ile ferritin arasında negatif korelasyon bulunmuştur. Tetkik sonuçlarına göre incelendiğinde kronik hastalık anemisi tanısı obez grupta daha fazla saptanmıştır. Diğer parametreler yönünden anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Sonuçlar: Çalışmamız obezite ile demir eksikliği anemisi arasında bir ilişkinin olmadığını, obezitenin kronik hastalık anemisi ile ilişkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the relationship between obesity and iron deficiency anemia and question the reasons for this. Materials and Methods: A total of 106 patients, 52 obese and 54 normal weight, aged 5-14 years, who applied to Zonguldak Bülent Ecevit University Faculty of Medicine, Department of Child Health and Diseases, Pediatrics Polyclinic between 1 March 2013 and 31 March 2019, were included in the study. Patients who did not have an active infective complaint at the time of admission and whose examinations required hemogram, iron, iron binding capacity (IBC) and ferritin were included. Those with any chronic disease other than obesity or those using medication for any reason, those with a hereditary disease, those with active infective complaints, those currently using iron preparations, those with bicytopenia or pancytopenia, those with erythrocyte cell dysfunction, those with a significant risk factor for iron deficiency anemia were not included.. Results: When the obese group was compared to the control group, the hemoglobin (Hb) average of the obese group was found to be higher than the control group, and the MCV values of the control group were higher than the obese group. positive correlation between Hb and weight, MCV, iron and ferritin; A negative correlation was found between MCV and weight and iron binding capacity. positive between MCV and iron and ferritin; A negative correlation was found between Hb and DBK, iron and DBK, and DBK and ferritin. When examined according to the examination results, the diagnosis of anemia of chronic disease was detected more frequently in the obese group. No statistically significant difference was found in terms of other parameters. Conclusions: The study shows that there is no relationship between obesity and iron deficiency anemia, and that obesity is associated with anemia of chronic disease.