Ortodontik yapıştırıcılardan serbestlenen flüorürün etkisi ile braket çevresindeki mine dokusunda meydana gelen değişikliklerin in vitro olarak araştırılması
In vitro study, to investigate the changes on the tooth enamel adjacent to bracket, affected by the fluoride that is released from orthodontic agents
  1. Tez No: 86426
  2. Yazar: AYLİN YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜYESSER SARAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
7. ÖZET Bu çalışmada, reçine katkılı ışıkla sertleşen iki cam îyonomer siman; Fuji ortho LC ve Vitrebond, fluorür serbestledikleri iddia edilen iki kompozit materyal; Pulpdent OBA ve Resilience P4 ve geleneksel bir cam iyonomer siman olan Ketac Cem' in fluorür serbestleme özellikleri incelenmiş ve bu maddeler ile yapıştırılan braketlerin çevresindeki mine dokusundaki fluorür miktarında meydana gelen değişiklikler ve mine çözünürlükleri hiçbir uygulama yapılmamış dişlerden oluşan kontrol grubundan elde edilen değerler ile karşılaştırmalı olarak araştırılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde yapıştırıcı maddelerin her birinden,kaîınlığı 2 mm ve çapı 4.9 mm olan eşit büyüklükte on tane disk hazırlanmıştır. Bu diskler deiyonize su içinde, ısısı 37 °C de sabitienmiş etüvde bekletilmişlerdir. Deiyonize sudaki fluorür miktarı, 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 10., 14., 21., 28., 56., 84., 168. günlerde ölçülmüştür. Çalışmanın ikinci bölümünde, cerrahi yöntemler ile çekilmiş tam gömük ve kök gelişimi tamamlanmış 3. büyük azı dişleri kullanılmıştır. Braketler, her grupta 10 diş olacak şekilde yapıştırılmışlar ve bir ay süre ile sentetik tükürük içinde etüvde bekletilmişlerdir. Yapıştırıcı maddelerin uygulandığı braketlerin 1 mm çevresindeki mine dokusundaki fluorür miktarı Mc Cann' in (1968) tarif ettiği asit biyopsisi tekniği ile belirlenmiştir. Biyopsi sıvısındaki fluorür direkt olarak ölçülmüş, aynı sıvıdaki fosfat miktarı belirlenerek minede meydana gelen poröz derinlikler hesaplanmıştır. Fluorür ölçümleri seçici fluorür iyon elektrodu ve iyon analizörü aracılığı ile yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlar Mann Whitney U ve Wilcoxon testleri kullanılarak sınanmıştır. Altı aylık süre içinde, ölçüm yapılan tüm günlerde, cam iyonomer simanlardan serbestlenen fluorürün, kompozîtlere kıyasla anlamlı derecede yüksek olduğu görülmektedir. İlk günden sonra tüm yapıştırıcılardan serbestlenen fluorür miktarındaani bir düşüş belirlenmiştir. En yüksek miktarda fluorürü ilk günlerde sırasıyla Vitrebond, Fuji Ortho LC, Ketac cem, Pulpdent OBA serbestlemiştir. Resilience P4 oldukça düşük miktarda fluorür serbestlemiş ve 7. Günden sonra bu yapıştırıcıdan elde edilen sıvıda ölçülebilir oranda fluorür belirlenmemiştir. Cam iyonomer simanların ve Pulpdent OBA nın 6 ayda halen fluorür serbestlemeye devam ettikleri belirlemiştir. Pulpdent OBA'dan serbestlenen fluorür miktarı cam iyonomerlere kıyasla anlamlı derecede düşüktür. Vitrebond ve Fuji Ortho LC ile yapıştırılmış braketlerin çevresindeki mine dokusundaki fluorür miktarında, kontrol grubuna kıyasla ileri derecede anlamlı bir artış olduğu ve minenin çözünürlüğünde de azalma olduğu tespit edilmiştir. Ketac Cem ile Pulpdent OBA grubunda da kontrol grubuna kıyasla fluorür miktarında anlamlı bir artış olduğu ve çözünürlükte de anlamlı bir azalma olduğu belirlenmiştir. Resilience P4 ile kontrol grubu arasında ne fluorür miktarları ne de çözünürlük açısından anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Sonuç olarak; fluorür serbestleme özelliğine sahip yapıştırıcı maddeler ortodontide braketlerin diş yüzeyine yapıştırılma amacı ile kullanılması durumunda demineralizasyonları engelleyebilmektedirler. 101
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY In vitro study, to investigate the changes on the tooth enamel adjacent to brackets, affected by the fluoride that is released from orthodontic bonding agents. The aim of this study is to evaluate the fluoride release capasities of five different bonding agents; Fuji ortho LC and Vitrebond, resin/glass ionomer cements, Pulpdent OBA and Resilience P4; composites with fluoride, Ketac Cem; a conventional glass ionomer cement, and to assess the concentration of fluoride in enamel that is adjacent to the brackets bonded with these fluoride releasing bonding agents. For fluoride release test, 10 disk shaped specimens ( 2mm thick and 4.9 mm in diameter) of the adhesives were prepared and placed into plastic tubes containing 3 ml deiyonized water and put into a incubator at 37 °C. Fluoride was measured at l.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,10.,14.,21.,28.,56.,84.,168. days. To estimate the flouride uptake of enamel adjacent to fluoride releasing adhesives third molars were used. Sixty third molar teeth were devided into six groups and metal brackets were bonded on teeth with different adhesives. Ten teeth were used as control. Teeth were placed into a plastic tube containing 1 ml syntetic saliva for one month period. Acid etch biopsies (Mc Cann 1968) were used to estimate the concentration of fluoride in the enamel. After the biopsy procedure fluoride and phosphate were measured in the biopsy solution. From the phosphate result, the amount of enamel dissolved by the acid was calculated. The fluoride measurements were done by means of a fluoride selective electrode coupled to an ion meter. The results were statistically analized by Mann Whitney U and Wilcoxon tests. Glass ionomer cements released high concentrations of fluoride than composites. At the first day Vitrebond released the highest amount of fluoride.When the daily 10fluoride release graphics were detected, after the first day a sudden decrease was seen for all of the adhesives. Resilience P4 released very low concentrationc of fluoride and after the 7th day the fluoride value decreased almost to zero. The other adhesives were seen to released fluoride up to day 168. All the groups were statistically significant from each other. Pulpdent OBA released low levels of fluoride than glass ionomer cements.