Kurumsal kaynak planlama sistemleri ile üretim yürütme sistemlerinin bütünleştirilmesi ve toplam ekipman etkinliği verilerinin izlenmesi: İmalat sanayinde bir uygulama
Integration of enterprise resource planning system with manufacturing execution system and monitoring overall equipment effectiveness data: An applicatinon in the manufacturing industry
  1. Tez No: 864276
  2. Yazar: GİZEM KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP ATASAGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Teknolojinin hızla ivme kazanmış olduğu son dönemlerde üretim sektöründe de önemli değişimler yaşanmıştır. Yaşanmış olan değişimler sektöre üretici olarak hizmet eden firmaları dönüşüme ayak uydurmaya zorlar konuma getirmiştir. Firmalar mevcut şartlarda sürdürülebilirlik sağlamak için otomasyon sistemlerinin çözümlerinden faydalanmayı ilke edinmiştirler. Otomasyon çözümleri endüstriyel otomasyon kavramı ile ilişkilidir. Endüstriyel otomasyon sistemleri üretim sektöründe hizmet sektörüne nazaran daha sık tercih edilirler. Bu sistemler insan gücüyle yapılan işleri bilgisayarlı makinelere ve bilgi teknolojilerine entegre etmeye dayalı sistemlerdir. Endüstriyel otomasyon çözümleri belirli bir hiyerarşi çerçevesinde sunulan çözümleri içermektedir. Bu çerçevenin içerisinden üretim ile ilgili her türlü bilgiye anlık olarak çevrimiçi bir portal üzerinden ulaşmayı sağlayan üretim yürütme sistemleri de yer almaktadır. Üretim yürütme sistemleri üretim ile ilgili verilerin yönetimi ve izlenebilirliğine imkan sunmaktadır. Diğer yandan şirketin tüm iş süreçlerine ait verilerinde yönetilebilir ve izlenebilir olması gerekmektedir. Bu yapı ise kurumsal kaynak planlama sistemleri ile sağlanabilmektedir. Endüstriyel otomasyon süreci bu iki sistemi de içerisinde barındıran geniş kapsamlı bir kavramdır. Bu çalışmada endüstriyel otomasyon sürecine geçiş kapsamında üretim yürütme sistemleri ve kurumsal kaynak planlama sistemlerinin entegrasyonunu aracılığıyla toplam ekipman etkinliği verilerinin izlenmesine ve imalat sanayinde yapılmış olan örnek bir uygulamaya yer verilmiştir. Çalışma kapsamında şirketteki verilerinin aylık periyotlardaki değişimi gözlemlenmiştir. Toplam ekipman etkinliği verileri artış eğilimi gösterirken, kalite verilerinde ise ürün bazında hurdaya ayrılma değerinde bir azalma saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent times, when technology has gained momentum, significant changes have also occurred in the production sector. The changes that have been experienced have forced the companies that serve the sector as producers to keep up with the transformation. Companies have adopted the principle of utilizing solituons of automation systems to ensure sustainability in current conditions. Automation solutions are associated with the concept of industrial automation. Industrial automation systems are preferred more frequently in the production sector than in the service sector. These systems are systems based on integrating human-powered work with computerized machines and information Technologies. Industrial automation solutions include solutions presented within a certain hierarchy. Within this framework, there are also manufacturing execution systems that provide instant access to all kinds of information about production through an online portal. Manufacturing execution systems are related to the management and traceability of production -related data. Manufacturing execution systems allow the management and traceability of production-related data. On the other hand, the data of all business processes of the company must be manageable and traceable. In this study, monitoring of total equipment effectiveness data through the integration of production execution systems and enterprise resource planning systems within the scope of transition to the industrial automation process and an example application made in the manufacturing industry are included. Within the scope of the study, the changes in the company's data in monthly periods were observed. While total equipment effectiveness data showed an increasing trend, a decrease in the scrap value on a product based was detected in quality data.