Uluslararası hukukta hükümetlerin tanınması ve devlet temsili: Venezuela örneği
Recognition of governments and state representation in international law: The case of Venezuela
- Tez No: 864302
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM İLKER MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Tanıma, bir uluslararası hukuk süjesinin bir durumu hukuka uygun ve geçerli kabul ettiğini ve kendi ilişkilerini bu kabul temelinde yürüteceğini bildirdiği tek taraflı uluslararası hukuk işlemidir. Tanıma, tek taraflı bir işlem olması sebebi ile uluslararası hukukun en çok tartışılan meselelerinden biridir. Devletlerin tanınması ile hükümetlerin tanınması farklı durumları işaret etmektedir. Hükümetin değişmesi, söz konusu devletin varlığına ve devamlılığına halel getirmemektedir. Diğer bir ifadeyle, hükümet değişikliği, devletin kimliğini etkilememekte ve devleti uluslararası bir tüzel kişi olmaktan çıkarmamaktadır. Bu nedenle, olağan koşullarda değişen hükümetlere ilişkin diğer devletlerin yeni hükümeti tanıması şeklinde bir uluslararası hukuk uygulaması bulunmamaktadır. Ancak askeri müdahale, anayasaya aykırı bir uygulama, silahlı kuvvet kullanılması ve/veya yabancı devlet müdahalesi gibi olağanüstü durum ve yollar ile hükümet değişikliği gerçekleştiğinde hükümetlerin tanınması hususu gündeme gelebilmektedir. Tanıma kavramı, politik olduğu kadar hukuki bir kavramdır. Hükümetlerin tanınması meselesi, Venezuela'da 2019 yılında ortaya çıkan başkanlık krizi sonrasında yeniden gündeme gelmiş ve Venezuela'nın taraf olduğu birçok yabancı yerel mahkeme ve uluslararası tahkim yargılamasında da değerlendirilmiştir. Bu çalışmada, Venezuela örneği ışığında uluslararası hukukta devletlerin ve hükümetlerin tanınması, tanımanın yabancı ve uluslararası yargı mercilerindeki etkisi incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Recognition is a unilateral international legal act in which a subject of international law declares that it accepts a situation as lawful and valid, and will conduct its relations based on this acceptance. Recognition, being a unilateral act, is one of the most debated issues in international law. Recognition of states and recognition of governments may be closely related acts; however, they are not identical. Generally, a change in government does not affect the existence and continuity of the state. Therefore, there is no established international legal practice for other states to recognize the new government in normal circumstances of changing governments. However, the issue of recognizing governments may arise in extraordinary circumstances and methods such as military intervention, unconstitutional practices, the use of armed forces, and/or foreign state intervention leading to a change in government. The concept of recognition is both political and legal. The issue of recognizing governments came to the forefront again after the presidential crisis in Venezuela in 2019 and was considered in many foreign domestic courts and international arbitration proceedings to which Venezuela is a party. This study will examine the recognition of states and governments in international law, and the impact of recognition in foreign and international judicial bodies, using the example of Venezuela.