Çalışma ortamı özelliklerinin bireysel performans üzerindeki etkisi: Pandemi koşullarında hastane çalışanları üzerinde bir araştırma
The effect of work environment characteristics on individual performance: A study on hospital employees under pandemic conditions
  1. Tez No: 864301
  2. Yazar: FURKAN ŞAHİNBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDIKA KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Hospitals, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
Çalışma ortamı özellikleri, hayatlarının büyük bir bölümünü iş yerinde geçiren çalışanlar için çok önemlidir. İş yerinde var olan ve çalışanların görevlerini yerine getirmelerinde olumlu veya olumsuz etkiye sahip olan her şey çalışma ortamını oluşturmaktadır. Örgütsel amaçların gerçekleştirilmesinde ortaya çıkan bireysel performans ise, belirli koşullara bağlı olarak bir görevin ne kadar başarıldığını ve çalışanın nasıl davrandığını ifade eder. Bu araştırmanın amacı, hastanelerde çalışan personelin çalışma ortamı özelliklerinin bireysel performansları üzerindeki etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, çalışanların çalışma ortamı özellikleri Sexton ve arkadaşları (2019) tarafından geliştirilen“Çalışma Ortamının Değerlendirilmesi – Güvenlik, İletişim, Operasyonel Güvenilirlik, Bağlılık”Ölçeği, bireysel performansları ise Karakurum (2005) tarafından geliştirilen“İş Performans”Ölçeği ile ölçülmüştür. Bu araştırma, COVID-19 pandemisi döneminde, 2021 Ekim ayı içerisinde gerçekleştirilmiş; COVID-19 sürecinde çalışma koşullarında meydana gelen değişiklikler de ele alınmıştır. Araştırma, Rize il merkezinde bulunan Sağlık Bakanlığına bağlı bir hastane, bir üniversite hastanesi ve bir özel hastanede görev yapan hekim, hemşire, idari personel ve diğer hastane çalışanlarından oluşan 348 hastane personeli ile gerçekleştirilmiştir. Açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri ve güvenilirlik analizleri yapılmıştır. Ölçek puanlarının normal dağılım göstermesi nedeniyle parametrik test teknikleri kullanılmıştır. Ölçek puanlarının demografik özelliklere göre farklılık gösterme durumu incelenmiştir. Çalışan performansının çalışma koşullarında meydana gelen değişikliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığı ve bu değişikliklerin demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediği değerlendirilmiştir. Çalışma ortamı özelliklerinin bireysel performans üzerindeki etkisi doğrusal regresyon analizi, ölçek ve boyutlar arasındaki ilişki ise Pearson korelasyon katsayısı ile incelenmiştir. Araştırma sonucunda, hastane personelinin çalışma ortamı özellikleri ve bireysel iş performanslarının ortalamanın üzerinde olduğu görülmüştür. Çalışma ortamı özelliklerinden ekip çalışması iklimi, iş yükü, karar alma süreçlerine katılım ve işle ilgili belirsizliğin bireysel iş performansı üzerinde pozitif; işten ayrılma niyetinin ise negatif etkisinin olduğu belirlenmiştir. Hastaneler, iş birliği ve takım ruhu geliştirerek çalışanların birbirleriyle etkileşimini artırabilirler. Karar alma süreçlerine katılımı artırmak için hastaneler, çalışanların fikirlerini dinleyen ve değer veren bir kültür oluşturabilirler.
Özet (Çeviri)
The characteristics of the work environment are crucial for employees who spend a significant portion of their lives in the workplace. Everything present in the workplace that can have a positive or negative impact on employees' performance constitutes the work environment. Individual performance emerging in the achievement of organizational goals indicates how successful a task is accomplished and how an employee behaves under certain conditions. The aim of this research is to examine the impact of work environment characteristics of hospital employees on their individual performances. Accordingly, the work environment characteristics of employees were measured using the 'Work Environment Assessment – Safety, Communication, Operational Reliability, Commitment Scale' developed by Sexton et al. (2019), while individual performances were measured using the 'Job Performance Scale' developed by Karakurum (2005). This study was conducted in October 2021, during the COVID-19 pandemic, and the changes in working conditions during the COVID-19 process were also addressed. The research was conducted with 348 hospital personnel consisting of physicians, nurses, administrative staff, and other hospital employees working in a hospital affiliated with the Ministry of Health, a university hospital, and a private hospital in the city center of Rize. Exploratory and confirmatory factor analyses along with reliability analyses were performed. Parametric test techniques were used due to the normal distribution of scale scores. The differences in scale scores according to demographic characteristics were examined. Whether employee performance varied according to changes in working conditions and whether these changes differed according to demographic characteristics were evaluated. The impact of work environment characteristics on individual performance was examined using linear regression analysis, while the relationship between scales and dimensions was examined using Pearson correlation coefficient. As a result of the research, it was observed that hospital personnel perceive their work environment characteristics and individual job performance above average. It was determined that team climate, workload, participation in decision-making processes, and job-related ambiguity from work environment characteristics had a positive impact on individual job performance, while the intention to leave the job had a negative impact. Hospitals can enhance collaboration and team spirit to increase interaction among employees. To increase participation in decision-making processes, hospitals can create a culture that listens to and values employees' ideas.