Farklı lif kullanımlarının silikat reçine katkılı kum türü bir zeminin dayanım değerleri üzerindeki etkileri
Effect of different fiber use on the strength values of a silicate resin added sand type soil
- Tez No: 864318
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EREN KÖMÜRLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, farklı oranlarda polipropilen lif ve silikat bazlı reçine katkı ile güçlendirilmiş kum türü bir zeminin tek eksenli basınç dayanımı değerleri incelenmiştir. Toprak dolgu uygulamalarında kullanımı yaygın olan bir polipropilen lif türü geosentetik ürünle kıyaslanması amacıyla deneylerde yeni bir polipropilen lif katkı olarak mikrogrid lif (MGF) test edilmiştir. Farklı oranlarda reçine katkılı ve lifsiz, farklı oranlarda reçine ve polipropilen lif (PPF) katkılı, farklı oranlarda reçine ve MGF katkılı toplam 63 adet numune hepsi aynı şartlarda kalıplanmış, kürlenmiş ve teste hazır hale getirilmiştir. Daha sonra numuneler aynı koşullarda tek eksenli basınç dayanımı (UCS) testine tabii tutulmuş ve UCS değerleri incelenmiştir. Tek eksenli basınç dayanımı (serbest basınç mukavemeti) deneylerinden elde edilen bulgulara göre, MGF türü yeni lif ürünlerin geleneksel life kıyasla dayanım değerlerinde daha yüksek oranlarda artış sağladığı belirlenmiştir. Ayrıca, lif kullanımı ile kum türü zeminlerin istenilen dayanım değeri artışlarının daha az reçine kullanılarak sağlandığı görülmüştür. Lif katkının reçine ile birlikte kullanılması ile lif içermeyen reçineli karışımlara kıyasla daha ekonomik olarak hedef dayanım değerlerine sahip olunabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, uniaxial compressive strength values of a sand type soil reinforced with polypropylene fiber and silicate-based resin additives with different amounts were investigated. Micro grid fiber (MGF) was tested as a new polypropylene fiber additive in the experiments to compare it with a widely used polypropylene fiber (PPF) type geosynthetic product used in soil fill improvement applications. A total of 63 samples, with different amounts of resin and different fiber additives were molded, cured and prepared for testing under the same conditions. Then, the specimens were applied the uniaxial compressive strength (UCS) test under the same conditions and UCS values were comparatively examined. According to the findings obtained from the uniaxial compressive strength (unconfined compressive strength) tests, it was determined that the new MGF type fiber usually increased the strength values at higher rates in comparison with the conventional fiber product. As another outcome, it was found that target strength values can be supplied by using less resin amounts for the specimens with fiber additives. It was determined that proper strength improvements can be obtained more economically by the fiber additive use together with the resin, rather than the resin added mixtures without the fiber.