Landscape assessment of ecological, soil health and sociocultural contributions of perennials in Niğde, Turkey, a semiarid agroecological zone
Yarı-kurak tarımsal ekoloji; Niğde' de bulunan çok yıllık bitkilerin ekolojik, toprak sağlığı ve sosyokültürel katkılarının araştırılması
  1. Tez No: 864319
  2. Yazar: ENIOLA AJIBOLA OLOWU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AVCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Türkiye'nin Avrupa ile Asya arasındaki stratejik coğrafyası ona sekiz agroekolojik bölge sunmaktadır. Türkiye'deki yarı kurak tarımsal-ekolojik bölgenin yarısından fazlası Orta Anadolu'da bulunmaktadır ve İran-Turan fitocoğrafik dağılımıyla bağlantılı benzersiz bitki örtüsüne ve endemik türlere sahiptir. Bu araştırmada, bitki ekolojisiyle ilişkilendirilerek ağaç türlerinin çok işlevliliğine ve peyzaj ölçeğinde nitrojen veya nitrojen olmayan sabitleme yeteneklerine dayalı olarak toprak sağlığına etkilerine odaklanılmıstır. Bunlara ilyeten Niğde ilinde algı araştırması yapılmıstır. Arastırma ile Asteraceae ve Poaceae deki bitki türlerinin baskın olduğunu, türlerin göreceli bolluğunun nitrojen bağlayan ve nitrojen tutmayan ağaçlara sahip alanlar arasında farklılık olmadiği saptanmıstır. Ek olarak, toprak sağlık göstergelerinin bölgelere veya ağaçlardan uzaklığa ve gölgelik örtüsüne göre farklılık göstermediği tespit edilmistir. Ekosistem hizmetleri, toplumsal değerler ve tarımsal ormancılık algısı, nitrojeni sabitleyen ve nitrojeni sabitlemeyen ağaçlar arasında farklılık göstermezken, yüksek değerli ağaçların tarımsal ormancılığı tercih edildidıği anlasılmıstır. Ağaçların çok işlevli olduğu; ancak peyzaj yönüden katkıların çok kapsamlı olmadığı ve maksimum kullanım elde etmek için toplumsal algının kritik öneme sahip olduğu sonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
The strategic geography of Türkiye between Europe and Asia affords it eight agroecological zones. More than half the semiarid agroecological zone in Türkiye is found in Central Anatolia and it has unique vegetations and endemic species linked to the Irano-Turanian phytogeographic distribution. This study focused on the multifunctionality of tree species at landscape scale as well as the perceptions of tree-based ecosystem services and community values. Plant abundance estimation and species diversity, soil health analysis in four sites on the Niğde Ömer Halisdemir University campus was done. Also, a perception survey was conducted in the Niğde Province. Plant species in the Asteraceae and Poaceae were dominant while the relative abundance of species did not differ between sites having nitrogen and non-nitrogen fixing trees. In addition, the soil heath indicators did not differ by sites nor distance away from the trees and canopy cover. The perception of ecosystem services, community values and agroforestry did not differ between nitrogen and non-nitrogen fixing trees while there was preference for high value tree agroforestry. Trees were multifunctional; however, the landscape contributions may not be extensive and community perception is critical to derivation of maximum utilization.