Türk toplumunda kullanılabilir dişli kaşık boyutlarının saptanması
The Methods of manufacturing optimum appropriate custom-made trays for Turkish people
- Tez No: 86432
- Danışmanlar: PROF. DR. BABÜR CANİKLİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
.. 7. ÖZETStandart dişli kaşıkların bireysel kaşıklar yerine protetik tedavilerde kullanımının istenilen koşulları sağlayıp sağlayamadığı yıllardır pek çok araştırma için konu olmuştur. Standart kaşıkların laboratuarda hazırlanmaları için zaman kaybı gerektirmemeleri ve ekonomik olmaları en önemli avantajlarıdır. Ancak standart dişli kaşıklan kullanan hekim, ölçü materyallerinde istenilen netliği elde edememesi ve ölçü maddesinin kaşığın her yerinde istenilen kalınlıkta olmaması problemi ile karşı karşıya kalacaktır. Çalışmamızda hastaların diş kavisleri ile farklı firmalara ait standart dişli kaşıkların uyumlarını karşılaştırmayı en uyumlu dişli kaşık boyutlarını elde edebilmeyi planladık. Bu amaçla İÜ. Diş Hekimliği Fakültesi'ne müracaat eden üst ve alt çenelerinde eksik dişleri ve ortodontik anomalisi olmayan 180 bireyden aljinat ölçüler alındı. Ölçülerden standart şartlarda alçı modeller elde edildi. Modellerdeki diş kavisleri ve standart dişli ölçü kaşıklarının kavislerinin birer parabol eğrisi oldukları kabul edilerek bu eğrilerin birbirleriyle karşılaştınlabilmeleri için röper noktalar belirlendi. Santral dişlerin mezial kenarlarının ortasından geçen hat, her iki taraftaki birinci küçükazıların ve ikinci büyükazıların santral fossaları röper noktalar olarak kabul edilerek alçı modeller ve ölçü kaşıkları üzerinde bu noktaların ölçümleri yapıldı. Bulgular iki bölüm halinde değerlendirildi. İlk bölümde parabol eğrileri karşılaştırılırken, ikinci bölümde Ki-Kare testi ile istatistiksel değerlendirmeler yapıldı. Çalışmamızın sonuçlan dişhekiminin muayenehanesinde yalnızca bir firmaya ait kaşıkları kullanmasının istenilen netlikte ölçü alınmasına her zaman imkan vermeyeceğini göstermektedir. Diş kavislerinin çoğunlukla simetrik olmadığı çalışmamızda gördüğümüz bir diğer bulgudur. Çalışmamızın sonuçlanna göre Aesculap marka kaşık üst çene 1 ve 2 numara ile alt çene 1 numara kavislere, Impression Trays marka kaşık alt çene 2 ve 3 numara kavislere, Zhermack Hi-Tray marka kaşık ise sadece üst 2 numara kavislere en uyumlu kaşık markalandır. 116Hastalar için daha çok seçeneklerin olduğu uygun ölçü kaşıklarının üretilebilmesi için daha fazla sayıda hasta üzerinde ve daha fazla sayıda röper nokta seçilerek (kaninden ikinci büyükazı dişlerine kadar) uygun ölçü kaşıklarının planlanarak üretilmesi gerektiği düşüncesindeyiz. 117
Özet (Çeviri)
8. SUMMARYThe use of custom made trays instead of individual trays for prosthodontic treatmants have been an area of research for many years. Custom made trays require no special time for laboratory work as for the individuel trays and they are also more economical. On the other hand the dentist has to face the problem of accuracy of the impression material when using the formerly mentioned trays. We have planned to compare the compatibility of the dental arches of the objects with different custom made trays in our study. Alginate impressions were made of 180 patients who has referred to the Istanbul University, Faculty of Dentistry with no missing teeth in both upper and lower arches. Uniform stone casts were than prepared.Dental arches of the stone casts and the custom made trays were evaluated as parabolic curves and reference points were determined for the comparsion of those curves. The line passing through the mesial of the central incisors, central fossas of the both left and right first premoler and second molar teeth were plotted as references points and the parabolic curves were obtained for stone models and also for the trays using these measurements. The results were evaluated in two different parts.In the first stage the parabolic curves were compared and in the second part the statistical anlysis were performed using chi-square test. According to the results of our study it was found out that a standad custom tray of a certain company was not enough for obtaining the demanded accuracy of the impression material as the dental arches of the objects displayed different dimensional properties. On the other hand it was also observed that the both sides of the dental arches were not symetric in most of the patients. Our results demonstrated that among the trays used in our study Aesculap displayed the best adaptation with upper dental arch number 1,2 and lower dental arch number 1, Impression trays with lower dental arch number 2,3 whereas Zhermack Hi-Trays displayed the best adaptation only in the upper arch number 2. 118We propose that the dentist should have custom made trays of different companies in their dental practice so that they can have the opportunity of choosing the most appropriate tray for their patients. Further studies should be performed increasing the number of objects and using more reference points on the dental arches to obtain optimum appropriate tray for the patient. 119