Odontojenik keratokistlerdeki nükleer morfolojik değişikliklerin biyolojik davranışı üzerine etkileri
The effects of nuclear morphological variatmons in odontogenic keratocysts on their biological behaviours
  1. Tez No: 86431
  2. Yazar: ERHAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YAVUZ SİNAN AYDINTUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
VILÖZET OK farklı klinik özellikleri ve histolojik görüntüsü ile diğer kistlerden ayrılan, neoplastik potansiyele sahip, sık rekürrensi ile dikkat çeken bir odontojenik kisttir. Bizim araştırmamızda, nicel patoloji uygulamalarından biri olan nükleer morfometrik analiz tekniği ile OK'in nükleer morfolojik özelliklerinin incelenmesi ve DOK'lerden aynt edilebilmesi amaçlanmıştırBunun için 26 adet OK, 19 adet DOK vakasına ah toplam 45 örnek değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmede sayı, alan, standart sapma, C.V. ( varyasyon katsayısı), Feretratio (ovallik), F Circle ( yuvarlaklık) parametre olarak kabul edilmiştir. F Circle parametresi baz alındığında ve nükleer morfometrik tekniklerle elde ettiğimiz sonuçlara DFA uygulandığında DOK'lerin % 100 oranında, OK'lerin % 80.8 oranında ve toplam % 88.89 oranında doğru tanımlanabileceği sonucuna varılmıştır. Analize bazal kat hücre sayısı da eklenirse ayıncıhk % 91.14 düzeyine çıkmaktadır. F Circle (yuvarlaklık) parametresi baz alındığında OK ile DOK arasındaki kesin ayırımda eşik değer 0.6795 olarak bulunmuştur. Analiz bu değerin altım OK, üzerim DOK olarak yorumlamaktadır. OK nükleuslan DOK nükleuslan ile kıyaslandığında yuvarlaklığın daha az olduğu ovalliğe daha yalan olduğu görülmektedir. Bu bulgular ışığında, odontojenik kistlerde bazal kat hücre sayısının fazlalığının ve nükleus morfolojisinin ovalliğe yalan olmasının araştırmacılara, lezyonun OK olduğu yolunda fikir verebileceği sonucuna varılmıştır. 53
Özet (Çeviri)
Vm. SUMMARY Odontogenic keratocyst (OK) have origin of developmental, different clinical and histologic features, high recurrence rate and neoplastic potential have a cyst. In our study, Odontogenic keratocysts, one of quantitative pathology applications which nuclear morphometric analysis used technical method are examined. Our aim, nuclear morphometric features of odontogenic keratocyst have been examined and distinguished from other odontogenic cyst. Therefore, it has been evaluated that 26 odontogenic keratocysts, 19 the other odontogenic cysts, totaly 45 specimen in our research.. It is accepted that count, nuclear area, standart deviation, coefficient variation, feretratio and f circle in this study. When F Circle parameter is taken as a base and Discriminant functional analysis (DFA) is applied to the findings which we found via morphometric techniques, it is seen that the other odontogenic cysts can be distinguished 100% and odontogenic keratocysts can be distinguished 80.8 %. Totaly, both groups can be distinguished 88.89 % with random selection. The identification percent increases to 91.14 % level, when the basal layer cell number is added to the analysis. When F Circle parameter is taken as a base, the thereshold is found 0.679S in the definite identification between odontogenic keratocysts and the other ododntogenic cysts. The analysis interprets; a value below the thereshold level as odontogenic keratocyst, above the thereshold level as the other odontogenic cysts. When odontogenic keratocyst nucleuses are compared with the other odontogenic cysts nucleuses, it is sen that odontogenic keratocyst nucleuses are not round as the other odontogenic cysts nucleuses and their shapes are mostly oval. As a result, it is thought that the abundance of the number of basal layer cells and the oval shapes of nucleuses helps to the investigatorsto isolate the odontogenic keratocyst lesion. 54