Adölesan idiopatik skolyoz cerrahisinde pedikül morfolojisinin vida yerleşim yöntemi üzerine etkisi
Effect of pedicle morphology on screw placement method in adolescent idiopathic scoliosis surgery
- Tez No: 864339
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SONGÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş: Adölesan idiopatik skolyoz toplumda sık görülen ve ortopedi bölümünün majör cerrahileri arasındadır. AİS tanılı hastalarda pedikül vidası yerleştirilirken farklı teknikler kullanılmaktadır. 3 boyutlu navigasyon tekniklerinin pahalı ve radyason dozunun miktarının fazla olması, free hand (serbest el) tekniğinin sadece tecrübe ve bilgiye dayalı olması nedeniyle cerrahlar intraoepratif floroskopi ihtiyacı hissetmektedir. Biz bu çalışmamızda intra operatif floroskopi ihtiyacının vertebra morfolojisine göre nerede karşımıza çıkacağını ortaya koymaya çalıştık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız klinğimizde yaptığımız ais tanılı hastaların skolyoz cerrahisi üzerinden planlandı. Bu hastalara preoperatif bilgisayarlı tomografi çekildi ve görüntüler hazırlandı. Bu görüntüler intraoperatif süreçte kullanıldı. Cerrahi sırasında free hand (serbest el) tekniği ile başlanıp ihtiyaç halinde floroskopi yardımı alındı. Temel olarak floroskopi ihtiyacı olan seviyelerin vertebral morfolojileri ortaya kondu. Bulgular: Çalışmaya 30 hasta dahil edildi. 30 hastaya toplam 657 adet pedikül vidası yerleştirildi. İntraoperatif floroskopi kullandığımız pedikül vidalarında p=0,00 olarak pedikül çapının azalmasıyla floroskopi ihtiyacı arasında ilişki bulduk. Vertebral rotasyon miktarının artışı ile floroskopi ihtiyacı arasında ilişki bulamadık. Bunun da intraoperatif bilgisayarlı tomografi görüntülerinin kullanımı ile ilişkili olduğunu düşündük. Sonuçlar: Adölesan idiopatik skolyoz tanılı hastalara pedikül vidası yerleştirilirken çekilecek bilgisayarlı tomografi ile elde edilecek vertebral morfolojinin işlemi uygulacak cerraha kolaylık sağlayacağını floroskopi kullanımını azaltacağını cerrahi süreyi iyileştireceğini komplikasyon miktarını düşüreceğini savunmaktayız.
Özet (Çeviri)
Introduction: Adolescent idiopathic scoliosis is common in society and is among the major surgeries of the orthopedic department. Different techniques are used when placing pedicle screws in patients diagnosed with AIS. Since 3D navigation techniques are expensive and the amount of radiation dose is high, and the free hand technique is based only on experience and knowledge, surgeons He feels the need for intraoperative fluoroscopy. In this study, we tried to reveal where the need for intraoperative fluoroscopy will occur according to the vertebral morphology. Materials and methods: Our study was planned on the scoliosis surgery of patients diagnosed with AIS in our clinic. Preoperative computed tomography was taken for these patients and images were prepared. These images were used in the intraoperative process. During the surgery, we started with the free hand technique and fluoroscopy assistance was received if necessary. Basically, the levels that require fluoroscopy are determined. Vertebral morphologies were revealed. Results: 30 patients were included in the study. A total of 657 pedicle screws were placed in 30 patients. We found a relationship between the decrease in pedicle diameter and the need for fluoroscopy with p = 0.00 in the pedicle screws in which we used intraoperative fluoroscopy. We did not find a relationship between the increase in the amount of vertebral rotation and the need for fluoroscopy. This was also determined by intraoperative computerized analysis. We thought it was related to the use of tomography images. Conclusions: We argue that the vertebral morphology obtained by computerized tomography while placing pedicle screws in patients diagnosed with adolescent idiopathic scoliosis will facilitate the surgeon who will perform the procedure, reduce the use of fluoroscopy, improve the surgical time and reduce the amount of complications.