Türkiye'de il halk kütüphanelerinde sürdürülebilirlik olgusu ve kurumsal sürdürülebilirlik izleği önerisi
Sustainability phenomenon and institutional sustainability theme principles in provincial public libraries in Turkey
  1. Tez No: 864347
  2. Yazar: ZARİFE YILDIRIM MERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ AKKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Kütüphane türleri arasında, hizmet verdiği kullanıcı kitlesinin genişliği ve hizmet çeşitlilikleri kadar yenilikçi uygulamalara öncülük eden kimliği ile de ön plana çıkan halk kütüphaneleri, diğer unsurların yanı sıra, sürdürülebilirlik bağlamında da ilk elde ele alınması gereken kütüphane türüdür. Kütüphanecilik dünyası ile sürdürülebilirlik arasındaki bağlantının son dönemde literatürde kendine yer bulmaya başlaması, sürdürülebilirlik konusunun kütüphaneler için önemini vurgulama sorumluluğunu doğurmuştur. Bu bağlamda özellikle halk kütüphaneleri için sürdürülebilirlik ölçütleri belirlenerek bu konuda kurumsal rehberlik yapacak Türkçe literatürün henüz olmaması, konunun ve bu çalışmanın önemini artırmaktadır. Çalışmanın nihai amacı Türkiye'deki il halk kütüphanelerinin kurumsal sürdürülebilirlik açısından sahip oldukları yapısal unsurlar bağlamında (bina, personel, kullanıcı, bütçe, derme, yönetici yaklaşımı, uygulamalar ve hizmetler) ne durumda olduklarını tespit edip, elde edilen veriler ışığında halk kütüphanelerinde kurumsal sürdürülebilirlik için bir izlek geliştirmektir. Buna göre araştırmanın kapsamı, araştırmanın sonuçlarının tüm Türkiye'deki durumu yansıtabilmesi için 81 il halk kütüphanesi olarak belirlenmiştir. Araştırmanın amacı doğrultusunda betimleme yöntemi, anket ve yarı yapılandırılmış görüşme teknikleri kullanılmıştır. Öncelikle Türkiye'deki il halk kütüphaneleri yöneticilerine uygulanan anket formu sonucunda elde edilen veriler kapsamında anketi yanıtlayan kütüphaneler arasından basit rastgele örnekleme yöntemi ile yedi coğrafi bölgeden seçilen kütüphane yöneticileri ile görüşmeler yapılmıştır. Çalışmada elde edilen sonuçlara göre literatürde henüz çok yeni bir kavram olan“sürdürülebilirlik”kavramına ilişkin il halk kütüphanesi yöneticileri, personeli ve kullanıcıları tarafından farkındalık ve bilgi eksikliği söz konusudur. Bu eksikliğin giderilmesinde yol gösterici olması amacıyla Türkiye'de il halk kütüphanelerinin kurumsal sürdürülebilirliği sağlayabilmek için sahip olması gereken temel özellikleri içeren bir izlek oluşturulmuştur. Bu izlek, başta il halk kütüphaneleri olmak üzere diğer kütüphane türleri için de bir örnek niteliğindedir. Söz konusu izleğin kütüphanelere, kütüphanelerin tüm paydaşlarına, bilgibilim alan yazınına önemli katkısı olacaktır. Ayrıca bu çalışma ve sonucunda ortaya çıkan izlek bu alanda yapılacak sonraki çalışmalar için de temel oluşturacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Among library types, public libraries, which stand out with their identity as pioneers of innovative practices as well as the breadth of the user base they serve and service diversity, are the type of libraries that should be considered first in the context of sustainability, among other factors. The connection between the world of librarianship and sustainability has recently begun to find its place in the literature, giving rise to the responsibility of emphasizing the importance of sustainability for libraries. In this context, the fact that there is no Turkish literature that will provide institutional guidance on this issue by determining sustainability criteria especially for public libraries increases the importance of the subject and this study. The ultimate aim of the study is to determine the situation of the provincial public libraries in Turkey in terms of institutional sustainability in the context of their structural elements (building, staff, user, budget, collection, managerial approach, applications and services) and to determine the institutional sustainability to develop a guide in public libraries in the light of the data obtained. Accordingly, the scope of the research was determined as 81 Provincial Public Libraries in order to ensure that the results of the research reflect the situation in all of Turkey. In line with the purpose of the research, description method, survey and semistructured interview techniques were used. First of all, within the scope of the data obtained as a result of the survey form applied to the managers of provincial public libraries in Turkey, interviews were held with library managers selected from seven geographical regions by simple random sampling method among the libraries that responded to the survey. According to the results obtained in the study, there is a lack of consciousness and awareness among provincial public library managers, staff, and users regarding the concept of“sustainability”, which is a very new concept in the literature. As a result of the study, a guideline was created that includes the basic features that provincial public libraries in Turkey should have in order to ensure institutional sustainability. This guideline is an example for other types of libraries, especially provincial public libraries. The guide in question will make a significant contribution to libraries, all stakeholders of libraries, and the information science literature. In addition, this study and the resulting guideline form the basis for future studies in this field.