Türkiye'de halk kütüphanelerinde sosyal medya kullanımı: Instagram örneği
Social media usage in public libraries in Turkey: The Instagram example
  1. Tez No: 996256
  2. Yazar: ARİF YURTTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ODABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye'de halk kütüphanelerinin sosyal medya kullanım düzeylerini Instagram platformu özelinde incelemeyi amaçlamaktadır. Dijitalleşmenin hız kazandığı günümüzde sosyal medya, halk kütüphaneleri için yalnızca bir tanıtım aracı değil; aynı zamanda kullanıcılarla etkileşim kurmayı, hizmetleri görünür kılmayı ve kurumsal iletişimi güçlendirmeyi sağlayan stratejik bir mecra hâline gelmiştir. Bu bağlamda araştırmada, halk kütüphanelerinin Instagram hesaplarını ne ölçüde aktif kullandıkları, paylaşımların içerik ve medya türleri, etkileşim düzeyleri, kurumsal kimlik unsurlarının kullanımı ve kullanıcılarla kurulan iletişimin niteliği analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, halk kütüphanelerinin büyük bir bölümünün Instagram platformunu sınırlı ve düzensiz biçimde kullandığını, paylaşımların çoğunlukla etkinlik duyuruları ve afiş temelli görsel içeriklerden oluştuğunu göstermektedir. Kullanıcı etkileşiminin genel olarak düşük olduğu, yorumlara yanıt verme ve çift yönlü iletişim kurma konusunda yetersizlikler bulunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca il merkezlerindeki halk kütüphanelerinin, ilçe kütüphanelerine kıyasla sosyal medya kullanımında daha aktif olduğu görülmüştür. Sonuç olarak bu çalışma, Türkiye'de halk kütüphanelerinin sosyal medya kullanımında kurumsal strateji, personel yeterliliği ve sürdürülebilir içerik üretimi konularında önemli eksiklikler bulunduğunu ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, halk kütüphanelerinde sosyal medya yönetimine yönelik politika geliştirilmesi, uzman personel istihdamı ve kullanıcı etkileşimini artırmaya yönelik içerik stratejilerinin oluşturulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the level of social media usage by public libraries in Türkiye, specifically focusing on the Instagram platform. With the rapid pace of digitalization, social media has become not only a promotional tool for public libraries but also a medium that facilitates user communication, visibility of services, and institutionalization. This regional study analyzes the extent to which public libraries actively use their Instagram accounts, the content of their posts and media groups, their interactions, the use of corporate identity elements, and established user communication. The research findings indicate that a large proportion of public libraries use Instagram in a limited and regular manner, with most posts consisting of event announcements and windowed visual content. User engagement is generally low, comments are not responded to, and there are deficiencies in establishing two-way communication. Furthermore, a comparison of provincial and district public libraries shows that they are more active in social media usage. In conclusion, this study reveals significant shortcomings in institutional strategy, personal competence, and sustainable content production in the social media use of public libraries in Türkiye. The findings indicate that developing policies for social media management in public markets, employing expert personnel, and formulating content strategies to increase user engagement are the initial steps.