Adrenal kanser hücre hatlarında HSP (ısı şok proteinleri) inhibitörlerinin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of HSP (heat shock proteins) inhibitors on adrenocortical cancer cell lines
- Tez No: 864354
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TUTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Onkoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Oncology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Adrenokortikal kanser mortalite ve morbiditesi yüksek olup moleküler mekanizmaları tam olarak aydınlatılamamıştır. Moleküler mekanizmaları aydınlatılmaya çalışılsa da son 20 yıldır kliniğe yeni bir moleküler tedavi ajanı eklenememiştir. Adrenokortikal hücre serilerinde HSP mRNA ekspresyonlarından özellikle HSP90'ın arttığı gösterilmiştir. Çalışmamızda sentezlediğimiz HSP inhibitörünün adrenokortikal kanser hücre hattındaki toksik etkilerinin moleküler düzeyde araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: NCI-H295R [H295R] hücre hattında mitotan ve HSP inhibitörünün 48. saatteki sitotoksik etkileri MTT hücre canlılık testi ile belirlenmiştir. Etken maddelerin hücre üzerinde moleküler düzeydeki etkilerinin belirlenmesi için sinyal yolaklarındaki gen ekspresyonu değişimleri qPCR analizleriyle belirlenmiştir. Ayrıca etken maddelerin hücre ölümü ve hücre döngüsündeki etkileri akış sitometri analizleriyle tespit edilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda HSP inhibitörümüzün 48.
Özet (Çeviri)
Aim: Adrenocortical cancer has high mortality and morbidity and its molecular mechanisms have not been fully elucidated. Although efforts have been made to elucidate the molecular mechanisms, no new molecular treatment agent has been introduced to the clinic in the last 20 years. It has been shown that HSP mRNA expression, especially HSP90, increases in adrenocortical cell lines. In our study, it was aimed to investigate the toxic effects of the HSP inhibitor we synthesized on the adrenocortical cancer cell line at the molecular level. Materials and Methods: The cytotoxic effects of mitotane and HSP inhibitor at the 48th hour on the NCI-H295R [H295R] cell line were determined by the MTT cell viability test. To determine the effects of active substances on the cell at the molecular level, gene expression changes in signalling pathways were determined by qPCR analyses. In addition, the effects of active substances on cell death and cell cycle were determined by flow cytometry analysis.