Statik toz boya prosesi metal fosfatlama parametrelerinin optimizasyonu
Optimization of metal phosphating parameters in static powder coating process
  1. Tez No: 864395
  2. Yazar: ELİF DİCLE ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KOKANGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, çelik kapı üreten bir işletmenin elektrostatik toz boya prosesinin fosfat kaplama parametrelerinin optimizasyonunu amaçlamaktadır. Taguchi L9 ortogonal dizini kullanılarak zaman ve maliyet tasarrufu sağlamak açısından 27 adet deney sayısı 9'a indirilmiştir. Demir fosfat kaplama işlemi sabit tutularak; sıcaklık, pH seviyesi ve kaplama süresi gibi değişkenlerin etkisini incelemiştir. Numuneler aynı boya markasıyla boyandıktan sonra fosfat kaplamanın boya üzerindeki etkisi tuz sisi testi ile değerlendirilmiştir. Sinyal/Gürültü oranı, kullanılarak kontrol edilebilen faktörlerinin (sıcaklık, pH seviyesi, konveyör hızı) etkisi minimize edilmeye çalışılmıştır. Taguchi deneyinden sonra birbirleri arasındaki etkileri ve güvenirliğini hesaplamak amacıyla regresyon analizi ve doğrulama deneyi uygulanmıştır. Çalışma sonucunda, pH seviyesinin 5,5, kaplama süresinin 4 dakika ve sıcaklığın 28 °C olarak ayarlandığında optimum sonuca ulaşıldığı bulunmuştur. Doğrulama deneyleri ve yapılan istatistiksel analizler çalışmanın doğruluğunu kanıtlar niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to optimize the phosphate coating parameters of an enterprise producing steel doors in the electrostatic powder coating process. In order to save time and cost, the number of experiments was reduced from 27 to 9 using the Taguchi L9 orthogonal array. While keeping the iron phosphate coating process constant, variables such as temperature, pH level, and coating duration were investigated. After painting the samples with the same paint brand, the effect of phosphate coating on the paint was evaluated using a salt spray test. The effect of controllable factors (temperature, pH level, conveyor speed) was attempted to be minimized using the Signal-to-Noise ratio. Regression analysis and validation experiments were conducted to calculate the effects and reliability among them after the Taguchi experiment. The study found that the optimum result was achieved when the pH level was set to 5.5, coating duration was 4 minutes, and temperature was 28°C. Validation experiments and statistical analyses conducted provide evidence of the accuracy of the experiment.