Yerel halk ve Suriyeliler: Altındağ olayları çerçevesinde nitel bir çalışma
Indigenous people and Syrians: A qualitative study in the framework of Altindağ events
- Tez No: 864425
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKEN ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu çalışmanın amacı Ankara Altındağ bölgesinde yaşayan yerel halk ile Suriyeli göçmenlerin birbirleri hakkındaki algılarını öğrenmek ve Altındağ Olaylarının büyümesinin altında yatan nedenleri anlamaktır. Araştırmada amaçlı örnekleme yöntemlerinden kartopu örnekleme kullanılmıştır. Bu kapsamda Altındağ Olaylarının gerçekleştiği Önder Mahallesi ve çevresinde yaşayan 20 Suriyeli, 13 Türk ve o bölgede görev yapan 4 meslek profesyoneli ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Kişisel bilgi formu ve yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanan veriler MAXQDA programı yardımıyla çözümlenmiştir. Araştırma verileri“Suriyelilerin Türkiye Deneyimleri”,“Altındağ Olaylarına İlişkin Değerlendirmeler”,“İki Halkın Birbirine İlişkin Düşünce ve Algıları”ve“Birlikte Yaşama Üzerine Öneriler”olmak üzere 4 ana tema, 12 alt tema ve 36 kategoriden oluşmaktadır. Suriyeli göçmenlerin Altındağ bölgesine gelmesiyle yerel halk ile Suriyeliler arasında ticari rekabet artmış, Türklerin yerine Suriyeliler işe alınmaya başlanmış, ev kiralarında artış meydana gelmiş ve çevrede muhtaç Türkler olmasına karşın yardım eli Suriyelilere uzatılarak yerel halk ikinci plana atılmış, bu durum bölgede hiyerarşik bir güç mücadelesini ortaya çıkararak Altındağ Olaylarının temeli atmıştır. Öte yandan gençlerin okullara devam etmemeleri ve ailelerinden yeterli ilgi görmemeleri suça karışmalarında etkili olmuş, yerel halk ve Suriyeli göçmenlerin aynı bölgede yaşayıp birbirleriyle temasta bulunmamaları birbirlerine karşı önyargı ve olumsuz düşüncelerin ortaya çıkmasına neden olmuş, provokatör gruplar ise bu önyargı ve düşmanlıktan faydalanarak Altındağ Olayların büyümesini sağlamıştır. Bunların yanı sıra Suriyeli göçmenlerin medyadaki“günah keçisi”temsilleri, çeşitli dezenformasyonlar ve önyargılar da genel manada yerel halkı Suriyelilere yönelik olumsuz etkilemiş, tüm bu etkenler birleşerek göçmen karşıtlığını oluşturmuştur. Elde edilen veriler doğrultusunda iki halkın birbirine ilişkin düşüncelerini iyileştirmek, iki halkın ilişkilerini bozan etkenleri ortadan kaldırmak ve Altındağ Olayları tarzı olayların yeniden yaşanmaması adına sosyal hizmet bakış açısıyla öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to learn the perceptions of local people living in the Ankara Altındağ region and Syrian immigrants about each other and to understand the underlying reasons for the growth of the Altındağ Incidents. Snowball sampling, one of the purposeful sampling methods, was used in the research. In this context, in-depth interviews were held with 20 Syrians, 13 Turks living in Önder Neighborhood and its surroundings, where the Altındağ Incidents took place, and 4 professionals working in that region. The data collected with the personal information form and semi-structured interview form were analyzed with the help of the MAXQDA program. The research data consists of 4 main themes“Syrians' Experiences in Turkey”,“Evaluations on the Altındağ Incidents”,“Thoughts and Perceptions of the Two Peoples About Each Other”and“Suggestions on Living Together”, 12 sub-themes, and 36 categories. The arrival of Syrian migrants in the Altındağ region has led to increased commercial competition between locals and Syrians. Syrians have begun to be hired in place of Turks, and there has been an increase in rent prices. Additionally, despite the presence of needy Turks in the area, aid has been extended to Syrians, leaving locals feeling marginalized. This situation has created a hierarchical power struggle in the region, laying the foundation for the Altındağ Incidents. On the other hand, the fact that young people did not continue their education and did not receive enough attention from their families contributed to their involvement in crime. The fact that the local people and Syrian immigrants lived in the same area but did not interact with each other led to the emergence of prejudices and negative thoughts against each other. Provocateur groups took advantage of these prejudices and hostilities, which caused the Altındağ incidents to grow. In addition, the representations of Syrian immigrants as“scapegoats”in the media, various disinformation, and prejudices have also negatively affected the local population towards Syrians in general. All these factors combined have created an anti-immigrant sentiment. Based on the data obtained, suggestions have been made from a social services perspective in order to improve the opinions of the two peoples towards each other, to eliminate the factors that disrupt the relations between the two peoples, and to prevent the recurrence of incidents like the Altındağ Incidents.