Taşınmaz malikinin sorumluluğu
Landowner's liability
- Tez No: 864426
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK NAMİ NOMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Taşınmaz kavramı ve dolayısıyla taşınmaz mülkiyeti hukuk sistemimiz ve sosyal hayatta önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada taşınmazın mülkiyet hakkının yasal kısıtlamalarına aykırı kullanılmasından meydana gelen zarar veya zarar tehlikesinden sorumluluk incelenmiştir. Tezin temel sorusu, taşınmaz malikinin sorumluluğunun düzenlendiği TMK m. 730'un koruma amacının tespit edilmesi ve bunun ışığında sorumluluğun doğup doğmadığı, doğmuşsa dava hakkı sahiplerinin ve sorumluların kimler olduğunun ortaya çıkarılmasıdır. İlk olarak taşınmaz malikinin sorumluluğunun kanunda düzenlenme biçimi, uygulama alanı ve taşınmaz kavramı ile taşınmaz mülkiyeti kavramı açıklanmış ve bu kapsamda taşkınlık kavramı izah edilmiştir. Ardından, taşınmaz malikinin sorumluluğunun doğması bakımından aranan koşullar ele alınmıştır. Bu kapsamda taşınmaz malikinin hem mülkiyet hakkının yasal kısıtlamalarına aykırı kullanılmasından hem de yerel adete uygun ve kaçınılmaz taşkınlıklardan meydana gelen zararlardan sorumluluğa yer verilmiştir. Akabinde taşınmaz malikinin sorumluluğu bakımından dava hakkı sahiplerinden davacı ve davalılar belirlenmiş ve son olarak hüküm diğer düzenlemelerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of real estate, and therefore real estate ownership, has an important place in our legal system and social life. In this study, liability for damage or danger of damage caused using real estate contrary to the legal restrictions of the property right is examined. The main question of the thesis is Turkish Civil Code article, which regulates the responsibility of the real estate owner. The aim is to determine the protection purpose of Article 730 and, in the light of this, to find out whether liability has arisen and, if so, who the owners of the right to sue are. In this context, firstly, the way the responsibility of the real estate owner is regulated in the law, its field of application, the concept of real estate and real estate ownership are explained, and in this context, the concept of excess is explained. Then, the conditions required for the liability of the real estate owner to arise are discussed. In this context, the responsibility of the owner of the immovable property is included both for the use of the property right contrary to the legal restrictions and for damages arising from unavoidable and local customs. Subsequently, the plaintiffs and defendants among the owners of the right to sue were determined in terms of the liability of the real estate owner, and finally, the provision was compared with other regulations.