Asya'nın yükselen iki gücünün deniz hakimiyet mücadelesi: Hint-Pasifik'te Çin-Hindistan rekabeti
The struggle for maritime dominance between Asia's two rising powers: China-India rivalry in the Indo-Pacific
- Tez No: 864434
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM DEMİRKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Çin ve Hindistan arasındaki bölgesel rekabet, son yıllarda daha hissedilir şekilde kendisini göstermektedir. Bu rekabetin ise 21. yüzyılla birlikte denizlerde daha şiddetli bir hal aldığı görülmektedir. İki ülkenin de stratejilerinden, kendilerini deniz gücü olarak geliştirmeye çalıştıkları ve ulusal çıkarları ile denizci güç olma arasında bir bağ kurdukları anlaşılmaktadır. Bu bağlamda Çin ve Hindistan'ın, deniz gücü kavramı üzerinde önemle duran ve çalışmalarıyla bugün de ülkelerin dış politika stratejilerini şekillendiren Alfred Thayer Mahan'ın fikirlerini benimsedikleri görülmektedir. Mahan'ın fikirlerinden büyük oranda etkilenen bu iki ülke, denizcilik alanındaki ilerlemeleri ile ön plana çıkmaya başlamışlardır. Bu doğrultuda çalışmada, Çin ve Hindistan arasında denizlerde yaşanan rekabet, Deniz Hakimiyet Teorisi üzerinden ele alınmaya çalışılmıştır. İki ülke arasındaki deniz rekabetinin odak noktası ise Hint-Pasifik Bölgesidir. Asya-Pasifik söyleminin yerini almaya başlayan Hint-Pasifik söylemi ise bugün birçok ülkenin strateji belgelerinde kendisine yer edinmiştir. Çin ve Hindistan gibi kendilerini deniz gücü olarak yeniden inşa eden iki ülkenin yeni stratejik rekabet alanı da Hint-Pasifik Bölgesi olmuştur. Aralarındaki rekabetin denizcilik alanına yayılması ile birlikte Hint Okyanusu'nda güçlenen bir Çin ve Güney Çin Denizi'nde etkili olmaya çalışan bir Hindistan görülmektedir. Buradan hareketle iki ülkenin Hint-Pasifik'te başlatmış oldukları karşılıklı hamleler realist bir bakış açısıyla ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The regional competition between China and India has become increasingly noticeable in recent years, particularly intensifying in the maritime domain with the onset of the 21st century. Both countries are seen to strategically focus on developing themselves as naval powers and establishing a connection between their national interests and maritime prowess. In this context, it is evident that China and India have embraced the ideas of Alfred Thayer Mahan, whose works continue to shape the foreign policy strategies of nations today, emphasizing the concept of sea power. Influenced significantly by Mahan's ideas, these two countries have begun to emerge prominently in the maritime domain through their advancements in naval capabilities. Consequently, this study aims to examine the maritime competition between China and India through the lens of Mahan's theory of Sea Power. The focal point of the maritime rivalry between the two countries lies in the Indo-Pacific region. The discourse of Indo-Pacific, gradually replacing the Asia-Pacific narrative, has found its place in the strategic documents of many nations today. The Indo-Pacific region has become the new strategic arena for competition between China and India, both of which are reconstructing themselves as naval powers. With the expansion of their competition into the maritime domain, China has strengthened its presence in the Indian Ocean while India seeks to exert influence in the South China Sea. Hence, this study attempts to analyze the mutual moves initiated by both countries in the Indo-Pacific region from a realist perspective.