Ebû Şekûr es-Sâlimî ve Eş'ariyye'nin nübüvvete dair görüşlerinin mukayesesi
Comparison of Abū Shakūr al-Sālimī and Ash'ariyya's views on prophethood
- Tez No: 864435
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED YUŞA YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Karşılaştırmalı Edebiyat, Religion, Comparative Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kelam Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Ebû Şekûr es-Sâlimî, hicri V. asrın ikinci yarısında Semerkant'ın Keş beldesinde doğmuş ve tahmini hesaplamalara göre hicri V. asrın sonları ile hicri VI. asrın başlarında vefat etmiştir. Sâlimî, döneminin Hanefî-Mâtürîdî kelâm geleneği içerisinde Ebu'l-Hasen el-Eş'arî'yi ve Eş'ariyye mezhebini Ehl-i Sünnet içerisinde zikretmeyerek ileri derece tenkit eden bir kelâmcı olma özelliği ile ön plana çıkmıştır. Eş'arî âlimlerin de nübüvvet başlığı altında Mâtürîdî âlimlerine muhalif birtakım görüşleri bulunmaktadır. Kadın peygamberin mümkün oluşu bu görüşlerden en çarpıcı olanıdır. Bu bağlamda Ebû Şekûr es-Sâlimî ile Eş'ariyye'nin nübüvvete dair görüşleri mukayese edilmiştir. Sâlimî'nin günümüze tek bir eserinin ulaşmış olması ve hakkında yapılan incelemelerin az oluşu sebebiyle çalışmanın konu başlıkları, tek eseri et- Temhîd fî beyâni't-tevhîd'de nübüvvete dair ele aldığı konular ile sınırlandırılmıştır. Çalışmanın giriş bölümünde Sâlimî'nin hayatı, ilmî kişiliği ve kelâm ilmindeki yerinden bahsedilmiştir. Birinci bölümde peygamberlik olgusuna dair, Sâlimî ve Eş'ariyye'nin belirli görüşleri aktarılarak; ikinci bölümde ise peygamberliğin en büyük ispatı mûcize konularına ağırlık verilerek ortaya konan fikirler mukayese edilmiş ve sonuç bölümünde çalışmaya dair tüm bilgiler nihayete erdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Abū Shakūr al-Sālimī, born in the first half of the 5th Hijrī century in Kash, a town near Samarkand, is estimated to have passed away in the first quarter of the 6th Hijrī century. al-Sālimī stands out as the first theologian within the Hanafī-Māturīdī kalām (Islamic theology) tradition of his period, who criticized the Ash`arism by not acknowledging it within the Ahl al-Sunnah and with his discourses that amounted to takfīr (accusation of disbelief). Ash`arī scholars also have some views opposing Māturīdī scholars under the title of nubuwwah (prophethood). The possibility of a female prophet is the most striking of these views. In this context, a comparative analysis of Abū Shakūr al-Sālimī's and Ash'arism's views on prophethood has been conducted. Since only one of al-Sālimī's works has survived to the present day and there are few studies on him, the topics of this study are limited to the topics he discussed on nubuwwah in his only work al-Tamhīd fī Bayān al-Tawhīd. The introductory section of the study discusses al-Sālimī's life, scholarly identity, and his position in the field of Kalām. The first section relays specific views of al-Sālimī and Ash`arism regarding the critical topic of nubuwwah, while the second section focuses on the concepts of miracles as the greatest proof of prophecy, comparing the presented ideas. The conclusion synthesizes all information pertinent to the study.