Lütfi Ö. Akad'ın gelin, düğün, diyet filmlerine halkbilimsel bir bakış
A folkloristic look at Lütfi Ö. Akad's gelin, düğün, diyet movies
  1. Tez No: 864473
  2. Yazar: YAĞMUR ÜLKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÖZARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada Türk sinemasının önemli yönetmenlerinden Lütfi Akad'ın“Gelin”(1973),“Düğün”(1974) ve“Diyet”(1974) filmleri; film ve metin analizi yöntemiyle ve halkbilimi bakış açısıyla incelenmiştir. Söz konusu filmler üzerinden halkbilimi unsurlarının sinemada nasıl işlendiği görsel, işitsel ve metinsel yaklaşımla değerlendirilmiştir. Üçleme olarak adlandırılan bu üç filmde irdelenmesi gereken bazı halkbilimi ögeleri tespit edilerek yönetmenin bu ögeleri kullanış amacı sorgulanmıştır. Elde edilen veriler halkbilimi disiplininin özellikleri kapsamında tartışılmıştır. Ayrıca sinema-halkbilimi ilişkisini ortaya koyan bulgular, halkbilimi disiplini içindeki kavramlar ve anlayışlar bakımından değerlendirilerek halkbilimi unsurlarının sinemaya nasıl aktarıldığı ve bu aktarımın sinema kurgusunun doğal bir sonucu olup olmadığı da irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
“In this study, the films ”Gelin“ (1973), ”Düğün“ (1974), and ”Diyet" (1974) by Lütfi Akad, one of the prominent directors of Turkish cinema, have been examined through the method of film and text analysis and from the perspective of folklore studies. The visual, auditory, and textual approaches through which folklore elements are portrayed in these films have been evaluated. By identifying some folklore elements that need to be analyzed in these three films, the director's purpose in using these elements has been questioned. The data obtained have been discussed within the scope of the characteristics of folklore discipline. Furthermore, the findings revealing the relationship between cinema and folklore have been evaluated in terms of concepts and perspectives within the folklore discipline, and it has been examined how folklore elements are transferred to cinema and whether this transfer is a natural consequence of film editing.