Avokado (Persea americana) atıkları ile biyosentezlenen metalik nanopartiküllerle yüklenmiş aljinat yara örtüsü/biyofilm hazırlanması ve tanımlanması
Preparation and identification of alginate wound dressing/biofilm loaded with metallic nanoparticles biosynthesized from avocado (Persea americana) waste
- Tez No: 974599
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ÖZER, ÖĞR. GÖR. DENİZ UZUNOĞLU DOĞRUYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, geleneksel metalik nanopartikül sentez yöntemlerinin çevresel ve biyolojik risklerini azaltmak amacıyla çevre dostu biyosentez yaklaşımını benimsemektedir. Çalışmanın temel amacı, avokado (Persea americana) atıklarından (kabuk ve çekirdek) elde edilen sulu özütleri indirgeyici ajan olarak kullanarak gümüş (AgNPs) ve çinko oksit (ZnONPs) nanopartiküllerini sentezlemek ve bu nanopartikülleri aljinat bazlı yara örtüsü/biyofilmlere yükleyerek yeni nesil biyomedikal malzemeler geliştirmek ve karakterize etmektir. Sentezlenen ZnONPs ve AgNPs nanopartiküllerin morfolojisi taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile; elementel bileşimi enerji dağılımlı x-ışını spektroskopisi (EDX) ile; yüzey kimyasal özellikleri ise X-Işını fotoelektron spektroskopisi (XPS) ile karakterize edilmiştir. Ardından, sentezlenen nanopartiküller aljinat bazlı biyofilmlere yüklenmiş; hazırlanan biyofilmlerin özellikleri (film kalınlığı, suya dayanıklılık, jel fraksiyonu, şişme indeksi, ağırlık kaybı, mekanik dayanım, su buharı geçirgenliği) ve antibakteriyel aktivitesi değerlendirilmiştir. Ayruca, hazırlanan biyofilmlerin karakterizasyonu SEM, EDX, FT-IR, XRD analizleri ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, aljinat miktarı artışı ile filmlerin dayanıklılığının arttığını, şişme ve ağırlık kaybının azaldığını göstermiştir. Metal tuzu derişimi yapıyı güçlendirmiş, özüt derişiminin artması film bütünlüğünü zayıflatmıştır. Çalışmanın sonuçları avokado atıklarından elde edilen biyoaktif bileşenlerle sürdürülebilir ve çevre dostu, uygun fizikokimyasal özellikleri ve antimikrobiyal aktiviteleri sayesinde hazırlanan biyofilmlerin yara bakımı için önemli bir potansiyel olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis adopts an eco-friendly biosynthesis approach to reduce the environmental and biological risks of conventional metallic nanoparticle synthesis methods. The main aim of the study is to synthesize silver (AgNPs) and zinc oxide (ZnONPs) nanoparticles by using aqueous extracts obtained from avocado (Persea americana) waste (peel and seed) as reducing agents, and to load these nanoparticles into alginate-based wound dressings/biopolymer films in order to develop and characterize next-generation biomedical materials. The morphology of the synthesized ZnONPs and AgNPs nanoparticles was characterized by scanning electron microscopy (SEM); their elemental composition by energy-dispersive X-ray spectroscopy (EDX); and their surface chemical properties by X-ray photoelectron spectroscopy (XPS). Afterwards, the synthesized nanoparticles were incorporated into alginate-based biopolymer films; the properties of the prepared films (film thickness, water resistance, gel fraction, swelling index, weight loss, mechanical strength, water vapor transmission rate) and their antibacterial activity were evaluated. In addition, the characterization of the prepared biopolymer films was carried out by SEM, EDX, FTIR, and XRD analyses. The obtained findings showed that with the increase in alginate content, the durability of the films increased, while swelling and weight loss decreased. The concentration of the metal salts strengthened the structure, whereas the increase in extract concentration weakened the film integrity. The results of the study demonstrated that, thanks to the bioactive compounds obtained from avocado waste, the prepared biopolymer films are sustainable and eco-friendly, and with their suitable physicochemical properties and antimicrobial activities, they have significant potential for wound care applications.