Biyomedikal uygulamalar için çok fonksiyonlu metal oksit esaslı biyonanokompozitlerin sentezi ve incelenmesi
Fabrication and investigation of multifunctional metal oxide based bionanocomposites for biomedical applications
- Tez No: 805586
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELCAN KARAKUŞ, PROF. DR. AYBEN KİLİSLİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizikokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Nanoteknolojideki ilerlemeler, mükemmel özelliklere sahip biyo-nanomalzemelerin geliştirilmesine olanak sağlamaktadır. Özellikle biyomedikal alanda etkin kullanılabilen sensörler ve ilaç taşıyıcı sistemlerin geliştirilmesi üzerine yapılan çalışmalar oldukça ilgi çekmektedir. Bu tez çalışmasında; ters emülsiyon destekli solvotermal yöntem kullanılarak kolloidal kararlılığı yüksek, monodispers çinko katkılanmış mangan oksit esaslı nanokompozitler (Zn:MnO2 NCs) sentezlenmiştir. Daha sonra sentezlenen nanokompozitler biyosensör ve antikanser özellikleri karşılaştırmalı olarak tartışılmıştır. Sentezlenen yapıların bileşimi, morfolojisi ve kimyasal yapısı; TEM, SEM, XPS, XRD, DLS ve FTIR analizleri ile aydınlatılmıştır. Bu kapsamda ilk olarak; Zn:MnO2 NCs ile yüksek hassasiyet ve seçiciliğe sahip akıllı telefona destekli kolorimetrik ve enzimatik olmayan elektrokimyasal sensör sistemleri tasarlanmıştır. Sonuçlara göre; Zn:MnO2 NCs ile kaplanmış kağıt sensör sistemleri sırasıyla 2.89, 3.88 ve 7.81μM tespit limit değerleri (LOD) ile dopamin, gallik asit ve tannik aside karşı seçici kolorimetrik sensör özelliği göstermiştir. Ayrıca, hızlı tepki süresi (
Özet (Çeviri)
Advancements in nanotechnology have provided opportunities for the development of bionanomaterials with excellent properties. Particularly, research on the development of sensors and drug delivery systems that can be effectively used in the field of biomedicine has gained significant attention. In this thesis, colloidal-stable, monodisperse zinc-doped manganese oxide-based nanocomposites (Zn:MnO2 NCs) were synthesized using the reverse emulsion assisted solvothermal method. Subsequently, the synthesized nanocomposites were comparatively discussed in terms of their biosensor and anticancer properties. The composition, morphology, and chemical structure of the synthesized structures were elucidated through TEM, SEM, XPS, XRD, DLS, and FTIR analyses. Firstly, smart phone-supported colorimetric and non-enzymatic electrochemical sensor systems with high sensitivity and selectivity were designed using Zn:MnO2 NCs. According to the results, paper-based sensor systems coated with Zn:MnO2 NCs exhibited selective colorimetric sensor properties against dopamine, gallic acid, and tannic acid with detection limit values (LOD) of 2.89, 3.88, and 7.81 μM, respectively. Additionally, it demonstrated selective non-enzymatic electrochemical sensor behavior for ascorbic acid detection with a rapid response time (