İstanbul ilinde görev yapan aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin depresyon düzeyi ile iş doyumu arasındaki ilişki ve bunu etkileyen diğer faktörlerin araştırılması
  1. Tez No: 864559
  2. Yazar: ELİF BÜŞRA ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET AMAÇ: Hekimlik mesleği gibi sürekli özveri gerektiren işlerde iş tatmini ve depresyon büyük önem taşımaktadır. İş tatmini, hekimin çalışma koşullarıyla ne kadar memnun olduğunu belirlerken, depresyon ise bu stres altında çalışan hekimlerde sıkça görülebilir ve iş performansını yani verilen hizmetin kalitesini olumsuz etkileyebilir. Aile hekimliğinin birinci basamakta erişilebilirliği ve toplumdaki yeri düşünüldüğünde hekimlerin iş tatmin ve depresyon düzeylerini etkileyen durumları belirlemek önemlidir. Bu çalışmada da İstanbul ilinde görev yapan aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin çalışma koşulları ve sosyodemografik değişkenlerinin asistanların depresyon düzeyi ve iş doyumu üzerinde ve ikisinin arasındaki ilişkide ne kadar etkili olduğunun gösterilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Tanımlayıcı tipte olan çalışmamızın verileri dahil edilme kriterlerine göre uygun olan 271 aile hekimliği asistan hekimlerine çevrimiçi anket formu uygulanarak toplanmıştır. Anket 3 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde araştırmacılar tarafından hazırlanan katılımcıların sosyodemografik özellikleri, çalışma koşulları ve mesleki deneyimlerini ölçen 26 soruluk anket bulunmaktadır. İki ve üçüncü bölüm ise 21 soruluk Beck Depresyon Ölçeği ve 20 soruluk Minnesota İş Doyum Ölçeğinden oluşmaktadır. Anket uygulaması için belirlenen 3 aylık süre içinde veriler toplanmıştır. Çalışmada istatistiksel veri analizi için SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Katılımcıların sosyodemografik bilgilerine dair tanımlayıcı veriler frekans tabloları şeklinde verilmiştir. Çalışmanın katılımcı sayısının 200'ün üzerinde olmasından dolayı, parametrik testler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AIM: In professions such as medicine that require continuous dedication, job satisfaction and depression are of great importance. Job satisfaction determines how satisfied the physician is with their working conditions, while depression can be frequently observed in physicians working under such stress, impacting their performance and the quality of care they deliver. Considering the accessibility and role of family medicine in primary care, it is important to identify the factors that affect physicians' job satisfaction and depression levels. This study aims to explore how the working conditions and sociodemographic factors of family medicine residents in Istanbul correlate with their levels of job satisfaction and depression, as well as the relationship between these variables. MATERIALS AND METHODS: We gathered data for our descriptive study by conducting an online survey among 271 family medicine resident physicians who met the predefined inclusion criteria. The survey consisted of three sections. The first section included a 26-item questionnaire developed by the researchers to assess participants' sociodemographic characteristics, working conditions, and professional experiences. The second and third sections comprised a 21-item Beck Depression Inventory and a 20-item Minnesota Satisfaction Questionnaire, respectively. Data collection was conducted within a specified three-month period. Statistical data analysis in the study utilized the SPSS 25.0 software package. Descriptive data regarding participants' sociodemographic information were presented in frequency tables.