Sarkoidoz prognozunda klinik, fonksiyonel,biyokimyasal ve radyolojik verilerindeğerlendirilmesi
  1. Tez No: 864582
  2. Yazar: AMİNE SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA DİLEK KANMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş ve Amaç: Sarkoidoz etyolojisi kesin bilinmeyen, multisistemik ve nonkazeifiye granülomlarla karakterize bir hastalıktır. En sık pulmoner sarkoidoz olarak görülür. Pulmoner sarkoidozlu hastaların ortalama %65'inde 2-3 yıl içinde spontan remisyon, %10-30'unda kronik, progresif seyir ve %1-5'inde mortal seyir görülür. Sarkoidoz için kesin olmamakla beraber, bazı iyi ve kötü prognostik göstergeler belirlenmiş ve bununla ilgili çalışmalar devam etmektedir. Çalışmamızda pulmoner sarkoidozlu hastalarda klinik semptomlar, biyokimyasal ve laboratuvar parametreler, solunum fonksiyon testleri, radyolojik görüntüleme bulguları ve tedavi olma durumları ile prognoz arasındaki ilişki araştırılarak prognozu ön görecek belirteç veya belirteçleri saptamayı planladık. Yöntem: Hastanemizde 2015-2019 yılları arasında pulmoner sarkoidoz tanısı almış, ek hastalığı olmayan ve en az 3 yıl takip edilmiş 100 hasta çalışmaya dahil edildi. Retrospektif yapılan çalışmamızda veriler Shapiro-Wilk testi, Student's t testi, eşleştirilmiş t testi ve ki-kare testi ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda ortalama tanı yaşı 43.19±11.91,olguların %65'i (n:65) kadın ve K/E oranı 1.8'di.Klinik seyrine göre 3 gruba sınıflandırılan olguların, %55'i (n:55) regresif grupta, %8'i (n:8) stabil grupta ve %37'si (n:37) progresif grupta yer aldı. Regresif grupta trombosit, serum kalsiyum, idrar kalsiyumu, ürik asit ve sedimantasyon parametrelerinin başlangıç değeri 3.yıl değerinden anlamlı yüksek saptandı (p=0.037, p=0.004, p=0.013, p=0.025, p=0.020). Regresif grupta FEV1%, FVC% ve DLCO% başlangıç değeri 3.yıl değerlerinden anlamlı düşük saptandı (p=0.008, p=0.043, p=0.028). Progresif grupta FEV1%, FVC%, DLCO% ve PA/Ao çap oranı parametrelerinin başlangıç değeri 3.yıl değerinden anlamlı yüksek (p=0.010, p=0.005, p=0.028), idrar kalsiyumu başlangıç değeri 3.yıl değerinden anlamlı düşük saptandı (p=0.005). Ürik asidin başlangıçtaki ortalama değeri regresif grupta, progresif gruba göre anlamlı düzeyde yüksek saptandı (p=0.040). PA/Ao çap oranının tanı anındaki ortalama değeri regresif grupta, progresif gruba göre anlamlı düzeyde düşük saptandı (p=0.027).ACE düzeyi ile prognoz arasında ilişki saptanmamıştır. Sonuç: Çalışmamızda 3 yıllık takipte trombosit, serum kalsiyum, idrar kalsiyum, ürik asit, sedimantasyon değerlerinde düşüş iyi prognozla ve PA/Ao çap oranında artış, FEV1%, FVC%, DLCO% düzeylerinde düşüş ise kötü prognoz ile ilişkili saptandı. Çalışmamızın retrospektif ve tek merkezli olması, biyolojik markerlara bakılamaması dezavantajlarıdır. Sarkoidozda prognozu öngörecek parametrelerin ve biyomarkerların tespiti için geniş serilerle yapılacak prospektif randomize çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Sarcoidosis is a disease of unknown etiology, characterized by multisystemic and noncaseating granulomas. It is most commonly seen as pulmonary sarcoidosis. 65% of patients with pulmonary sarcoidosis experience spontaneous remission within 2-3 years, 10-30% have a chronic, progressive course and 1-5% have a mortal course. Although not definitive for sarcoidosis, some good and bad prognostic indicators have been determined and studies on this are ongoing. In our study, we planned to identify the marker or markers that will predict prognosis by investigating the relationship between clinical symptoms, biochemical and laboratory parameters, respiratory function tests, radiological imaging findings, treatment status and prognosis in patients with pulmonary sarcoidosis. Method: 100 patients who were diagnosed with pulmonary sarcoidosis in our hospital between 2015 and 2019, had no comorbidities, and were followed up for at least 3 years were included in the study. In our retrospective study, data were evaluated with the Shapiro-Wilk test, Student's t test, paired t test and chi-square test. Results: In our study, the average age at diagnosis was 43.19±11.91, 65% (n:65) of the cases were female and the F/E ratio was 1.8 . Of the cases classified into 3 groups according to their clinical course, 55% (n:55) were in the regressive group and 8% (n:8) were in the stable group and 37% (n:37) were in the progressive group. In the regressive group, the initial values of platelet, serum calcium, urine calcium, uric acid and sedimentation parameters were found to be significantly higher than the 3rd year value (p = 0.037, p = 0.004, p = 0.013, p = 0.025, p = 0.020). In the regressive group, the initial values of FEV1%, FVC% and DLCO% were significantly lower than the 3rd year values (p = 0.008, p = 0.043, p = 0.028). In the progressive group, the initial values of FEV1%, FVC%, DLCO% and PA/Ao diameter ratio parameters were significantly higher than the 3rd year value (p=0.010, p=0.005, p=0.028) and the initial value of urine calcium was significantly lower than the 3rd year value (p=0.005). The initial mean value of uric acid was found to be significantly higher in the regressive group than in the progressive group (p = 0.040). The mean value of the PA/Ao diameter ratio at the time of diagnosis was found to be significantly lower in the regressive group than in the progressive group (p = 0.027).No relationship was found between ACE level and prognosis. Conclusion:In our study, a decrease in platelet, serum calcium, urine calcium, uric acid and sedimentation values was found to be associated with a good prognosis during the 3-year follow-up, and an increase in the PA/Ao diameter ratio and a decrease in FEV1%, FVC%, DLCO% levels were found to be associated with a poor prognosis. The disadvantages of our study are that it is retrospective and single-center and that biological markers cannot be examined. Prospective randomized studies with large series are needed to determine the parameters and biomarkers that will predict prognosis in sarcoidosis.