Yenidoğanlarda oksijen saturasyonu ve perfüzyon indeksi ölçümünün kardiyak hastalıkları taramada yeri
The role of oxygen saturation and perfusion index measurement in newborns for screening cardiac diseases
  1. Tez No: 864581
  2. Yazar: EZGİ NUR ARÜV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TALİHA ÖNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş ve Amaç: Konjenital Kalp Hastalıkları yenidoğanlarda mortalite ve morbiditeyi arttıran en önemli hastalıklar arasındadır. Oksijen satürasyonu ölçümünün yanı sıra perfüzyon indeksi ölçümü gibi noninvaziv yöntemlerle konjenital kalp hastalıkları riskinin belirlenmesi erken tanı koyma ve erken dönemde tedaviye başlama şansını artırmaktadır. Periferik perfüzyonun yeni jenerasyon pulse oksimetrelerde mevcut fotoelektrik pletismografik sinyallerden elde edilen perfüzyon indeksi ile değerlendirilebileceği bildirilmiştir. Bu çalışma ile yenidoğanlarda oksijen satürasyonu ile birlikte perfüzyon indeksini de ölçerek kardiyak hastalık riskini değerlendirmeyi ve konjenital kalp hastalığı saptanan hastaların tedavilerinin erken dönemde başlanmasına katkıda bulunmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: SBÜ Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 01.04.2024-30.04.2024 tarihleri arasında normal spontan vajinal yol (NSVY) veya sezaryen (C/S) ile doğan 116 term ve geç preterm bebek çalışmamıza dahil edildi. Olguların gestasyonel haftası, cinsiyet, laboratuvar, fizik muayene bulguları, Apgar skoru, doğum sırasındaki ve 24. saatindeki vital ölçümleri (ateş, nabız, SpO2, solunum sayısı, perfüzyon indeksi), ek antenatal hastalıkları, ekokardiyografi sonuçları karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamıza hastanemizde doğan 116 term (
Özet (Çeviri)
İntroduction and Objective: Congenital heart diseases are among the most important diseases that increase mortality and morbidity in newborns. Determining the risk of congenital heart diseases through non-invasive methods such as measuring perfusion index in addition to oxygen saturation measurement increases the chance of early diagnosis and starting early treatment. It has been reported that peripheral perfusion can be evaluated with perfusion index obtained from photoplethysmographic signals in new generation pulse oximeters. With this study, we aimed to evaluate the risk of cardiac disease by measuring perfusion index along with oxygen saturation in newborns and contributing to start treatment for patients diagnosed with congenital heart disease in the early period. Materials and Methods: Between the dates of April 1, 2024, and April 30, 2024, 116 term and late preterm newborns by normal spontaneous vaginal delivery (NSVD) or cesarean section (C/S) were included in our study at SBÜ Ümraniye Training and Research Hospital. The gestational week, gender, laboratory, physical examination findings, Apgar score, vital measurements during birth and at 24 hours (fever, pulse, SpO2, respiratory rate, perfusion index), additional antenatal diseases, and echocardiography results of the cases were compared. Results: Our study included 116 term (gestational age