İntervertebral disk dejenerasyonu olan hastalaraintradiskal ozon ve ozon +PRP tedavi sonuçlarınınretrospektif olarak klinik ve radyolojik karşılaştırılması
Retrospective clinical and radiological comparison ofintradiscal ozone and ozone +PRP therapy results inpatients with intervertebral disc degeneration
- Tez No: 864583
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KABATAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmada; intervertebral disk dejenerasyonu (İVDD) olan hastalarda intradiskal ozon ve ozon+plateletten zengin plazma (PRP) kombine tedavisi uygulanmış hastalarda retrospektif olarak tedavinin klinik etkinliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Şubat 2022 ile Şubat 2023 tarihleri arasında intradiskal ozon ve ozon+PRP kombine tedavisi uygulanmış olan 20 kadın ve 30 erkek, hastaların yaş aralığı 19-76 (ortalama yaş: 48,8) ve her bir tedavi grubunda 25+25 olmak üzere toplam 50 hasta çalışmaya katıldı. Enjeksiyon öncesi, enjeksiyon sonrası 1. ay, 3.ay ve 6. ay Vizüel Analog Skala (VAS) ve Oswestry Disability Index (ODI) skorları ile uygulanan tedaviler değerlendirildi. Enjeksiyon sonrası 3. ay kontrol lomber manyetik rezonans görüntüleme (MRG) tetkikleri Modifiye Pfirmann disk dejenerasyon sınıflaması kriterlerine göre değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this retrospective study, compare the clinical efficacy of intradiscal ozon and ozon+ platelet rich plasma (PRP) combine therapy in the patient with intervertebral disc dejeneration was evaluated. Method:. A total of 50 patients, (25+25), who underwent intradiscal ozone and ozone+PRP combined therapy between February 2022 and February 2023, postoperatively were included in the study. Of all, 20 patients were female and 30 were male, the age ranged from 19-76 (mean age 48.8). Pain intensity was measured by Visual Analog Scales (VAS) and disability level was assessed with the Oswestry Disability Index (ODI) before therapy and after 1st month, 3rd month and 6th month after the procedure. The 3rd month post-therapy follow-up lumbar MRI examinations were evaluated according to the Pfirmann disc degeneration classification criteria.