The role of local and international non-governmental organizations in the development of Pakistan: Examining EDHI Center as a case study
Pakistan'ın kalkınmasında yerel ve ​​uluslararası sivil toplum kuruluşlarının rolü: EDHI Center'ın örnek olarak incelenmesi
  1. Tez No: 864632
  2. Yazar: ARSLAN AHMAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞLA GÜL YESEVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
STK'lar veya Sivil Toplum Kuruluşları, kâr amacı gütmeden faaliyet gösterir ve kalkınma sorunlarını çözmek için gönüllülüğe ve toplum hizmetine odaklanır. Pakistan'da, özellikle EDHI Vakfı'nın insani çalışmalarıyla bilinen önemli bir örnek olduğu marjinal bölgelerde, hükümet çabalarının bıraktığı boşlukları dolduruyorlar. Abdul Sattar EDHI tarafından kurulan şirket, toplumsal ihtiyaçlara hızlı bir şekilde yanıt vermek için çeviklikten yararlanarak sınırlardan bağımsız olarak önemli destek sağlıyor. Pakistan'da Uluslararası, Ulusal ve Yerel olarak sınıflandırılan STK'lar toplumsal zorlukların çözümünde önemli roller oynuyor. Bu çalışma, literatür taramasını yapılandırmak için Labaree'nin tipolojisini kullanarak Pakistan'daki STK yönetişimini, meşruiyetini ve hesap verebilirliğini incelemektedir. EDHI Vakfı bir vaka çalışması olarak hizmet vermektedir. EDHI Vakfı'nın Pakistan'daki çok yönlü yardımseverliği, kapsamlı ambulans hizmetlerini, büyük şehirlerdeki 350 birimi, 5.191 barınma evini, onurlu cenaze hizmetlerini, langar erzaklarını ve yılda 16.143 öğrenciye ücretsiz eğitim sağlayan 89 okulu içermektedir. Sonuç olarak, EDHI Vakfı gibi STK'lar, çeşitli zorlukları ele alarak Pakistan'ın sosyo-ekonomik manzarasını önemli ölçüde etkilemektedir. Acil durum müdahalesini, sosyal refahı, sağlık hizmetini ve eğitimi kapsayan bütünsel yaklaşımları, toplumları canlandırma ve şefkati teşvik etme konusunda kendini adamış STK'ların dönüştürücü potansiyelini ortaya koyuyor. EDHI Vakfı'nın taahhüdü, STK'ların getirebileceği olumlu değişimin ve toplumsal ihtiyaçların karşılanmasında destek temelleri olarak hizmet etme yeteneklerinin bir örneğini oluşturuyor.
Özet (Çeviri)
NGOs, or Non-Governmental Organizations, operate without profit motives, focusing on volunteerism and community service to address development issues. In Pakistan, they fill gaps left by government efforts, especially in marginalized areas, where the EDHI Foundation is a prominent example known for its humanitarian work. Founded by Abdul Sattar EDHI, it provides crucial support regardless of boundaries, leveraging agility to respond swiftly to societal needs. In Pakistan, NGOs, categorized as International, National, and Local, play crucial roles in addressing societal challenges. This study examines NGO governance, legitimacy, and accountability in Pakistan, using Labaree's typology to structure the literature review. The EDHI Foundation serves as a case study. The EDHI Foundation's multifaceted humanitarianism in Pakistan includes extensive ambulance services, 350 units in major cities, 5,191 shelter homes, dignified funeral services, langar provisions, and 89 schools providing free education to 16,143 students annually. In conclusion, NGOs like the EDHI Foundation significantly impact Pakistan's socio-economic landscape by addressing diverse challenges. Their holistic approaches, spanning emergency response, social welfare, healthcare, and education, demonstrate the transformative potential of dedicated NGOs in uplifting communities and fostering compassion. The EDHI Foundation's commitment exemplifies the positive change NGOs can bring and their ability to serve as pillars of support in addressing societal needs.