MAKİNE ÖĞRENMESİ KULLANAN BİREYSEL GELİR TAHMİN MODELİ
Individual Income Estimation Model Using Machine Learning
- Tez No: 864633
- Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN AYDIN, DR. AHMET ELBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalı¸smada Türkiye'de faaliyet gösteren bir ¸sirkete ait 2023 yılı mü¸steri gelir verileri kullanılarak, makine ögrenmesi yöntemleriyle bireysel gelir tahmini ˘ modeli geli¸stirilmi¸stir. Hedef, hanehalklarının aylık gelir seviyelerini en yüksek dogruluk ile tahmin etmektir. Harcamalar, yatırımlar, varlıklar,demografik bilgiler ˘ ve finansal davranı¸slar gibi degi¸skenler içeren verisetine özgü gelir do ˘ grulama ˘ ve enflasyon ayarlama yöntemleri uygulanmı¸stır. Linear Model, Lasso, Ridge, K-NN, Random Forest ve Gradient Boosting gibi birçok makine ögrenmesi ˘ algoritması kullanılmı¸stır. En iyi performans Gradient Boosting algoritmalarından, Lightgbm ve Xgboost algoritmaları ile yakalanmı¸stır. Modelin ba¸sarı ölçütleri, adjusted R-kare ve MAPE degerleriyle de ˘ gerlendirilmi¸stir. Sonuçlar, lightgbm ˘ algoritmasının %80 adjusted R-kare ve %21 MAPE degeriyle en ba¸sarılı oldu ˘ gunu ˘ göstermi¸stir. Klasik ölçütler dı¸sında, gelir aralıgı bazlı actual-prediction confusion ˘ matrisi ve tolerans aralıgı analizi de çalı¸sılmı¸stır. Bu analizler ise modelin gerçek ˘ dünyadaki uygulamalarında nasıl performans gösterecegi, hangi gelir gruplarında ˘ modelin ne seviyede ba¸sarılı oldugunu ölçmektedir.Bu çalı¸sma, makine ö ˘ grenmesi ˘ yöntemlerinin gelir tahmini için etkili bir araç oldugunu göstermektedir. Gelecekte, ˘ geli¸stirilen modelin performansını daha da iyile¸stirmek için çe¸sitli çalı¸smaların yapılması planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a predictive model for individual income has been developed using machine learning methods based on customer income data from a company operating in Turkey in 2023. The aim is to predict monthly income levels of households with the highest accuracy. Income verification and inflation adjustment methods specific to the dataset containing variables such as expenditures, investments, assets, demographic information, and financial behaviors have been applied. Several machine learning algorithms including Linear Model, Lasso, Ridge, K-NN, Random Forest, and Gradient Boosting have been utilized. The best performance has been achieved with Gradient Boosting algorithms, captured by Lightgbm and Xgboost algorithms. The success of the model has been evaluated through adjusted R-square and MAPE values. The results have indicated that the Lightgbm algorithm was the most successful with an adjusted R-square of %80 and a MAPE value of %21. In addition to classical metrics, an analysis based on income range-specific actual-prediction confusion matrix and tolerance range has also been conducted. These analyses measure how the model will perform in real-world applications and at what level the model is successful in which income groups. The developed model also forecasts income considering inflation. In the future, various studies are planned to further improve the performance of the developed model.