20. yy edebi ekolojik ütopyalarının çağdaş mimarlık ve peyzaj mimarlığı pratiklerinde karşılığı ve uygulanabilirliği üzerine bir değerlendirme
20th century literary ecological utopias: An evaluation of its equipment and applicability in contemporary architecture and landscape architecture practices
- Tez No: 864645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR BURHAN TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Architecture, Landscape Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, 20. yüzyıl edebi eserlerindeki çeşitli ütopya temalarını inceleyerek, bu temaların günümüz mimarlık ve peyzaj mimarlığı pratiklerine nasıl karşılık bulduğunu araştırmaktadır. H. G. Wells'in“A Modern Utopia”sı, Ursula K. Le Guin'in“Mülksüzler”i, Charlotte Perkins Gilman'ın“Kadınlar Ülkesi”eseri, Austin Tappan Wright'ın“Islandia”sı, B. F. Skinner'ın“Walden Two”eseri, Aldous Huxley'in“Island”ı, Ursula K. Le Guin'in“Dünyaya Orman Denir”eseri ve Starhawk'ın“The Fifth Sacred Thing”adlı eseri üzerinde odaklanılmıştır. Bu eserlerdeki farklı ütopya temaları çözümlenmiş ve bu temaların çağdaş mimarlık ve peyzaj mimarlığı örnekleri arasındaki analojiler üzerine bir değerlendirme yapılmıştır. Çalışma, edebi eserlerin yaratıcı vizyonlarının pratik tasarım alanına nasıl entegre edilebileceğini ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines various utopian themes in 20th-century literary works and investigates how these themes correspond to today's architectural and landscape architecture practices. H. G. Wells's“A Modern Utopia,”Ursula K. Le Guin's“The Dispossessed,”Charlotte Perkins Gilman's“Land of Women,”Austin Tappan Wright's“Islandia,”B. F. Skinner's“Walden”Two,“ Aldous Huxley's ”Island,“ Ursula K. Le Guin's ”The World Is a Forest,“ and Starhawk's ”The Fifth Sacred Thing". Different utopia themes in these works were analyzed, and an evaluation was made of the analogies between these themes and examples of contemporary architecture and landscape architecture. The study aims to reveal how the creative visions of literary works can be integrated into the field of practical design.