Çocuklarda antrasiklin kardiyotoksisitesinin sinyal-ortalama EKG ile noninvazif değerlendirilmesi
Signal-averaged ECG as a new screening total in anthracycline cardiomyopathy in children
- Tez No: 86465
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY AHUNBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Antrasiklinler pediatrik onkolojide sıklıkla kullanılan kemoterapötdk ajanlardandır. Ancak doza bağlı gelişen ve genellikle geri dönüşümsüz olan kardiyomiyopati nedeni ile kullanımları sınırlı olmaktadır. Her ne kadar kardiyomiyopati genellikle antrasiklinlerin kümülatif dozu 500 mg/m^yi geçince daha sık görülüyor olsa da, bu yan etkinin gelişmesi hastaya göre değişiklik göstermektedir. Kardiyomiyopatiyi çok erken safhada gösterebilen noninvazif bir yöntemin olmayışı onkoloji pratiğinde bu ajanların istenildiği dozda ve şekilde kullanılmasını zorlaştırmaktadır. Şu anda kardiyomiyopatiyi teşhiste kullanılan en yaygın yöntem ekokardiyografi ile sol ventrikül fonksiyonunun saptanmasıdır. Bu yöntemle de kardiyomiyopati geç safhada anlaşılabilmektedir. Bu nedenlerle klinik pratikte kolaylıkla uygulanacak, noninvazif bir yönteme ihtiyaç vardır. SOEKG son yıllarda yaygın bir şekilde, özellikle erişkin kardiyolojisinde kullanılmaya başlanan yeni bir elektrokardiyografi yöntemidir. Antrasiklin kemoterapisi gören hastalarda bu yöntemle GP'lerin oluştuğu son yıllarda bazı araştırmacılar tarafından gösterilmiştir. Ancak bu çalışmalar GP oluşumunun klinik pratikte faydalı olabileceği yönünde bulgular verememiştir. Bu 54çalışmamızda SOEKG'nin antrasiklin kardiyomiyopatisinin teşhisinde faydalı olabileceği yönünde bulgular elde edilmiştir. İlk defa bu çalışma ile DAS değerinin sol ventrikül fonksiyonu düşük olan hastalar ile sol ventrikül fonksiyonu normal olan hastalar arasında farklı olduğu gösterilmiştir. Bu farklılık ileride yapılacak çalışmalarla da teyit edilirse, DAS bu hasta gurubunda sol ventrikül fonksiyonu bozulan hastaları saptamada kullanılabilir. Eğer DAS değerindeki değişiklik ekokardiyografiden önce gelişiyorsa, o zaman kardiyomiyopatinin erken teşhisinde tek başına kullanılması mümkün olabilir. Ayrıca yine ilk defa bu çalışmada VRMS ve VINT değerlerinin de antrasiklin kullanan hastalarda azaldığı ve de bu azalmanın antrasiklinlerin kümülatif dozu ile ilgili olduğu gösterilmiştir. Yine ilk defa bu çalışma ile antrasiklin kullanmış olan hastalarda SOEKG'de frekans-domain değişiklikleri de olduğu gösterilmiştir. Bütün bu bulgular sonucunda antrasiklin kullanan hastalarda SOEKG'de önemli değişiklikler olduğu anlaşılmaktadır. Bu bulguların bir kısmı kullanılan antrasiklinlerin kümülatif dozu ile anlamlı bir korelasyon göstermektedir. SOEKG tekniğinin antrasiklin kardiyomiyopatisinde önemli bir teşhis aracı olarak kullanıhlabilmesi için bu konuda daha fazla sayıda hastada benzer prospektif çalışmaların yapılmasına ihtiyaç vardır. 55ÖZET BULGULAR: 1. ÇG hastalarının TQRS değeri KG'na göre anlamlı ölçüde uzun bulundu (p < 0.01). 2. ÇG hastalarının DAS değeri KG'na göre anlamlı ölçüde uzun bulundu (p < 0.001). 3. Sol ventrikül fonksiyonu bozuk olan hastaların DAS değeri, sol ventrikül fonksiyonu normal olanlara göre daha uzun bulundu (p < 0.05). 4. ÇG hastalarının RMS40 değeri KG'na göre anlamlı ölçüde küçük bulundu (p < 0.01). 5. ÇG hastalarının % 22'sinde GP saptandı. KG'nda GP saptanmadı. 6. ÇG hastalarının % 25'inde sol ventrikül fonksiyonu azalmıştı. 7. GP'lerin, sol ventrikül fonksiyonu bozulan hastaları saptamadaki sensitivitesi %44, spesifisitesi %85, pozitif prediktif değeri %50, ve negatif prediktif değeri %82 olarak bulundu. 8. ÇG hastalarının VINT ve VRMS değerleri KG'na göre anlamlı ölçüde azalmış bulundu (p < 0.001). 9. Antrasiklin tedavisinin kümülatif dozu ile VINT (p < 0.05) (Şekil 10) ve VRMS arasında anlamlı bir korelasyon gözlendi (p < 0.05). 5610.60-120 Hz arasındaki alanlar karşılaştırıldığında ÇG'unda bu alanın KG'na göre tüm derivasyonlarda anlamlı ölçüde küçük olduğu ortaya çıktı (p < 0.05, p < 0.05, p < 0.001). 11. Frekans aralıklarının alan oranları değerlendirildiğinde bazı derivasyonlarda anlamlı sonuçlar elde edildiyse de her 3 derivasyonda anlamlı sonuç veren bir alan oram tespit edilemedi. 12. AN'lerin kümülatif dozu ile frekans-domain değerleri arasında anlamlı bir ilişki gösterilemedi. ANAHTAR KELİMELER: EKG Sinyal-ortalama EKG Antrasiklin Kardiyomiyopati Geç potansiyel 57
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: SIGNAL-AVERAGED ECG AS A NEW SCREENING TOOL IN ANTHRACYCLINE CARDIOMYOPATHY IN CHILDREN Anthracyclines (AN) are among the most effective chemotherapeutic agents. However, their use is limited by cardiotoxicity. The aim of this study was to assess the potential beneficial role of signal-averaged ECG (SAECG) in pts who have received AN. Methods: The study group (SG) consisted of 36 pts who have received AN and control group (CG) consisted of 45 healthy children (12.6 ± 5.8 yrs vs. 10.8 ± 5.2 yrs respectively, p = 0.14). SAECG was performed on all subjects and a high-pass filter at 40 Hz was applied. Following measurements were obtained: Filtered QRS duration (fQRS), the duration that the fQRS remains < 40 |iV (LAS), the root-mean-square voltage in the terminal 40 ms of the fQRS (RMST), area ratio of 20-50/10-50 Hz frequency range of fQRS, area ratio of 60-120/0-30 Hz frequency range of fQRS, area of the 60-120 Hz frequency range of fQRS, and the root-mean-square of the fQRS vector (VRMS), and the fQRS vector integral (VINT). Presence of late potentials (lp) was described as 2/3 of conventional time-domain parameters being 58abnormal using published normal values for children. Echocardiograms and EKGs were obtained on all pts. Results: fQRS was significandy longer in the SG compared to the CG (95.1 ± 12.5 vs. 86.5 ± 10.9 ms, p < 0.01). LAS was significandy longer in the SG compared to the CG (27.6 ± 8.8 vs. 19.9 ± 6.2 ms, p < 0.001). RMST was significandy smaller in the SG compared to the CG (53.3 ± 37.5 vs. 112.1 ± 76.1 \N, p < 0.001). VINT was significandy smaller in the SG compared to CG (8.3 ± 2.8 vs. 11 ± 3.3 fiVxms, p < 0.001). VRMS was significandy smaller in the SG compared to the CG (146.5 ± 63.4 vs. 206.4 ± 73.3 ms, p < 0.001). Eight of the SG pts (22 %) had late potentials. Nine pts (25%) had decreased left ventricular function. Presence of lp had a sensitivity of 44%, specificity of 85%, positive predictive value of 50%,and negative predictive value of 82% in determining pts with decreased ventricular function.