Kanserli çocuklarda antrasiklin kardiyotoksisitesinin erken tanımlanmasında NT poBNP ve doku Doppler ekokardiyografinin önemi
Early detection of anthracycline cardiotoxicity in children with cancer using plasma levels of NT proBNP and pulsed-tissue Doppler echocardiography.
- Tez No: 260339
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ATALAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Onkoloji, Cardiology, Oncology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Kanserli çocuklarda antrasiklin kardiyotoksisitesinin erken saptaması için doku Doppler görüntüleme (TDI) ile sağ ve sol ventrikül miyokard performansının belirlenmesi ve N-terminal probrain natriüretik peptit (NT proBNP) düzeyinin ölçülüp aradaki ilişkinin saptanması planlandı. Yöntem: Antrasiklin tedavisi almış konvansiyonel ekokardiyografi ile normal kardiyak fonksiyonları olan 60 çocuk ve kontrol grubu olarak da 30 sağlıklı çocuk (17 erkek, 13 kız, ortalama yaş: 11.9 ± 3.1 yıl) çalışmaya alındı. 30 çocuktan oluşturulan Grup 1 (16 erkek, 14 kız, 9.0 ± 3.4 yıl) ile subakut toksisite ve 30 çocuktan oluşan Grup 2 de (13 erkek, 17 kız, 14 ± 3.0 yıl) de geç dönem toksisite araştırıldı. Grup 1 de antrasiklin tedavisinden sonra geçen süre ortalama 4.2 ±2.5 ay iken, grup 2 de bu süre 69.8 ± 39.7 aydı. Alınmış olan toplam antrasiklin dozu grup 1 de 319.2 ±196 mg/m2 iken, grup 2 de 275.6± 149.6 mg/m2 idi. Miyokardiyal performans indeksi (MPI) TDI ile mitral lateral anulus (MLA), interventriküler septum (IVS) ve triküspit lateral anulusdan (TLA) ölçüldü. Plasma NT proBNP düzeyleri belirlendi. MPI`leri, diğer ekokardiyografik bulgular ve NT proBNP düzeyleri kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Bulgular: Grup 1'de MPI (MLA, IVS, TLA) leri kontrol grubuna gore anlamlı olarak artmış bulundu (sırasıyla: p< 0.01, p< 0.001, p < 0.001).
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate left and right ventricular myocardial performance after anthracycline treatment using pulsed-tissue Doppler imaging (TDI) and its relation to N Terminal Pro-Brain Natriuretic Peptide (NT proBNP) levels in children with cancer. Method: We enrolled 60 children with cancer with normal left ventricular systolic and diastolic functions by conventional echocardiography and 30 healthy control subjects (17 male, 13 female, and 11.9 ± 3.1 years). Thirty patients (Group 1, 16 male, 14 female, and 9.0 ± 3.4 years) were eligible for the analysis of subacute and 30 (Group 2, 13 male, 17 female, and 14 ± 3.0 years) of late cardiotoxicity. The mean follow-up duration from end of anthracycline treatment were 4.2 ±2.5 months in group 1 and 69.8 ± 39.7months in group 2. The cumulative dose of anthracyclines were 319.2 ±196 mg/m2 in group 1 and 275.6± 149.6 mg/m2 in group 2. Myocardial performance indexes (MPI) of mitral lateral annulus (MLA), interventricular septum (IVS) and tricuspid lateral annulus (TLA) were calculated with TDI. Plasma NT proBNP levels were measured in all patients and control group. MPIs, other echocardiographic parameters, and plasma NT proBNP levels of patients were compared with control group. Results: MPI of MLA, IVS and TLA of patients in group 1 were significantly higher than control group (p< 0.01and p< 0.001, and p < 0.001, respectively). NT proBNP levels of patients in group 1 were significantly higher than control group (p< 0.05).