Çocukluk çağı malignitelerinde kronik dönem antrasiklin kardiyotoksisitesinin elektrokardiyografik, ekokardiyografik ve biyokimyasal belirteçlerle değerlendirilmesi
Evaluation of chronic anthracycline cardiotoxicity in childhood malignancies with electrocardiographic, echocardiographic methods and biochemical markers
  1. Tez No: 493192
  2. Yazar: EMRE ÇAĞLAR TAĞI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖMER DOĞRU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş ve Amaç Dünyada yılda 150.000'den fazla, Türkiye'de ise 3000'den fazla çocuk kanser tedavisi görmektedir. Çocukluk çağında kanserler, yetişkinlere göre daha nadir görülmekle beraber, çocukluk çağı ölümlerinin en sık sebeplerinden biridir. Kemoterapi protokollerinin yaygınlaştırılması ve multi-disipliner yaklaşımlar sayesinde çocukluk çağı kanserlerinde uzun dönem sağ kalım artmıştır. Uzamış sağ kalım ve artmış yaşam beklentisi, ilaca bağlı yan etkiler üzerinde araştırmaların yapılmasını beraberinde getirmiştir. Kemoterapötiklerin en önemli yan etkilerinden birisi de kardiyotoksisitedir. Çalışmamızda, antrasiklinlere bağlı kronik kardiyotoksisiteyi, subklinik dönemde çeşitli yöntemlerle yakalamayı amaçladık. Yöntem Bu çalışma, Marmara Üniversitesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Bilim Dalı'nda; antrasiklin uygulanmış kanserli çocuklarda yapılan prospektif özellikli bir çalışmadır. Son antrasiklin dozu üzerinden en az 6 ay geçmiş 82 çocuk hasta çalışmaya dâhil edildi. Yine değerlendirmenin anlamlı olabilmesi için, 38 benzer yaş ve cinsiyette kontrol hastası da çalışmamızda yer aldı. Çalışma grubundaki tüm hastalar; yaş, cinsiyet, son antrasiklin dozu üzerinden geçen süre, kullanılan antrasiklin tipi, toplam kümülatif antrasiklin dozu, antrasiklin infüzyon hızı ve mediastinal radyoterapi uygulanması açısından değerlendirildi. Hasta ve kontrol grubundaki hastaların detaylı sistemik fizik muayenesini takiben, elektrokardiyografik ve ekokardiyografik incelemeleri yapıldı. Serum NT-proBNP, troponin I ve galektin-3 düzeyleri ELISA yöntemi ile çalışıldı. Verilerin istatistiksel analizi, SPSS-20.0 programında yapıldı. Bulgular Çalışma periyodu süresince değerlendirilen ve yaş ortalaması 12,7±4,9 yıl olan 38 erkek 44 kız hasta, antrasiklin dozlarına göre 3 gruba ayrıldı. Hastaların 3'ünde aralıklı iii göğüs ağrısı ve 2 hastada çarpıntı yakınması mevcuttu. Üç hastada fizik muayenede aritmi saptandı. Klinik olarak kalp yetmezliği bulgusu olan hasta yoktu. Elektrokardiyografik incelemede 2 hastada inkomplet sağ dal bloğu, 1 hastada 1. Derece AV blok, 3 hastada sinüs taşikardisi saptandı. Yüksek doz antrasiklin alan hasta grubunun fizik muayenede sistolik ve diyastolik tansiyonları anlamlı yüksek, EKG'de QTc mesafesi anlamı uzun, EKO'da KF, EF, E', E'/A' anlamı düşük, MPI, IVR, IVC değerleri anlamlı yüksek saptandı. Konvansiyonel ekokardiyografik yöntemlerle, kardiyotoksisite geliştiği saptanan hasta sayısı 19'du. Doku Doppler ekokardiyografik yöntemler de kullanılınca bu sayının 33 olduğu saptandı. NTproBNP ve troponin I değerleri antrasiklin tedavisi alan her 3 hasta grubunda da, kontrol grubuna göre anlamlı yüksek saptandı. Galektin-3 seviyeleri ile kardiyotoksisite arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Mediastinal radyoterapi ile kardiyotoksisite gelişimi arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Yine çalışmamızda kardiyotoksisite gelişimi ile yaş ve cinsiyet arasında anlamlı ilişki yoktu. Sonuç Antrasiklin tedavisi gören kanserli çocuklarda subklinik kardiyotoksisitenin değerlendirilmesinde 2D ve M-mode ekokardiyografinin yanı sıra doku Doppler ekokardiyografinin öneminin de yüksek olduğu saptandı. Hastaların antrasiklinlere bağlı kronik dönem yan etkiler açısından yakın takibinin; sağkalım sonrası morbiditeyi azaltmak ve hastalarda klinik olarak kalp yetmezliği bulguları oluşmadan kardiyotoksisiteyi saptamak için önemli bir yere sahip olduğu gösterildi. NT-proBNP ve troponin I' nın kardiyotoksisiteyi değerlendirmedeki yeri açısından yapılmış çok sayıda çalışma olmakla beraber, galektin-3 için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmakta olduğu sonucuna ulaşıldı. Çalışma grubundaki hastaların saptanan kardiak disfonksiyon bulgularının, uzun vadede hasta açısından klinik değerlendirilmesi ancak hastaların uzun süreli takipleri ile mümkün olacaktır. Anahtar Kelimeler Antrasiklin, kanser, çocuk, kardiyotoksisite, ekokardiyografi, doku Doppler ekokardiyografi, beyin natriüretik peptid, troponin I, galektin-3
Özet (Çeviri)
Background and Aim More than 3,000 children per year in Turkey and 150.000 worldwide, are being treated for cancer. Cancer in childhood is one of the most common cause of death in children, although it is less common than adults. One of the most commonly used chemotherapeutic agents in childhood malignancies are anthracyclines. With the wide spread use of chemotherapy protocols and multi-disciplinary approaches, long-term survival has increased in childhood cancers. Increased survival rate and increased life expectancy, requried researchs on side effects of anthracyclines. One of the most important side effects of chemotherapeutics is cardiotoxicity. In our study, we aimed to catch chronic cardiotoxicity due to anthracyclines by various methods in subclinical period. Methods This study is conducted at Marmara University, Department of Pediatric Hematology and Oncology and is a prospective study of children with cancer treated with anthracycline. Eighty-two children who were followed up for at least 6 months after treatment were included in the study. Thirty-eight similar age and gender control patients were also included in our study. The patients were evaluated according to age, sex, time after cessation of therapy, presence of cardiovascular symptoms, follow up time, type of anthracycline, total cumulative dose of the anthracycline and mediastinal radiotherapy. Electrocardiographic and echocardiographic examinations were performed following a detailed systemic physical examination of the children in the patient and control groups. Serum NT-proBNP, troponin I and galectin-3 levels were studied by ELISA. The results were analyzed by using SPSS-20.0 for Windows. Results v Thirty-eight male and fourty-four female patients with an average age of 12,7 ± 4,9 years who were evaluated during the study period were divided into 3 groups according to anthracycline doses. Three patients had intermittent chest pain and two patients presented with palpitation. Three patients had arrhythmia on physical examination. There were no patients who had clinical signs of heart failure. Electrocardiography revealed two incomplete right bundle branch block, one degree AV block and three sinus tachycardia in two patients. The systolic and diastolic blood pressures of the patients who received high dose anthracycline were significantly higher on physical examination, QTc distance on electrocardiography was sgnificantly longer, EF, EF, E ', E' / A 'were lower and MPI, IVR and IVC values were significantly higher on echocardiography. With conventional echocardiographic methods, the number of patients diagnosed with cardiotoxicity was 19. When tissue Doppler echocardiographic methods are also used, the number of patients who developed cardiotoxicity was 33. NT-proBNP and troponin I values were significantly higher in all 3 patient groups receiving anthracycline treatment than in the control group. There was no significant relationship between mediastinal radiotherapy and cardiotoxicity. There was also no significant relationship between cardiotoxicity development and age and gender in our study. In conclusion; 2D and M-mode echocardiography as well as tissue Doppler echocardiography were found to be useful in the evaluation of subclinical cardiotoxicity in children treated with anthracyclines. Along with a large number of studies on the role of NT-proBNP and troponin I in assessing cardiotoxicity, more study needs to be done for galectin-3. It is not obvious that cardiac dysfunctional findings which were detected with different technical methods in our study group is clinically important or not. To understand that, long term follow-up of the patients is necessary. Key words Anthracycline, cancer, child, cardiotoxicity, echocardiography, tissue Doppler echocardiography, brain natriuretic peptide, troponin I, galectin-3.