Elazığ ili Baskil yöresi meşe alanlarında çukur ve besi tuzaklarına yakalanan Coleoptera (Insecta) türleri ile bu türlerin beslenme statüsünün belirlenmesi
Determination of Coleoptera (Insecta) species caught by pit and fattening traps in oak areas of Baskil region of Elazığ province and their feeding status
- Tez No: 864695
- Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL GÖKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesinde, Elazığ ili, Baskil ilçesi, Sütlüce Köyü sınırları dâhilinde meşe Quercus infectoria subsp. veneris yayılış alanlarında iki farklı örnekleme yöntemiyle (çukur ve besi tuzakları) ile böcek takımları içerisinde en çok tür zenginliğine sahip olan Coleoptera faunasının türleri ile beslenme statülerinin belirlenmesi amacıyla 2022-2023 yılları arasında yürütülmüştür. Tez çalışmasında, Coleoptera takımına ait türlerin çukur ve besi tuzağı yöntemleri ile belirlenmesi ve bu türlerin beslenme statülerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışmada çukur tuzağı yöntemi ile 11 adet Coleoptera takımına ait, 2 adet ise hedef dışı tür, besi tuzağı yöntemi ile 9 adet Coleoptera takımına ait, 2 adet hedef dışı tür belirlenmiştir. Türlerin beslenme statüsünün belirlenmesi amacıyla yapılan yaprak örneklemelerinde ise farklı böcek takımlarına ait 12 adet tür tespit edilmiştir. Elde edilen türler içerisinde bulunan, Psallus perrisi (Mulsant & Rey, 1852) (Hemiptera: Miridae), Cynips quercus (Hymenoptera, Cynipidae), Typhlocyba quercus (Fabricius, 1777) (Hemiptera: Cicadellidae), Dictyla echii (Schrank, 1782) (Hemiptera: Tingidae), Hyphantria cunea (Drury, 1773) (Lepidoptera: Arctiidae), Polydrosus ponticus (Faust 1888) (Coleoptera: Curculionidae), Tropinota (Epicometis) hirta (Poda, 1761) (Coloptera: Scarabaeidae) türlerinin meşelerde zarar oluşturduğu, elde edilen diğer türlerin ise beslenmek, predatörlük veya çürükçül organizmalarla beslenme amacıyla meşe habitüsünü tercih ettiği sanılmaktadır. Çalışma sonuçları, meşe alanlarındaki böcek biyoçeşitliliğine katkı açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between 2022-2023 to determine the species and feeding status of the Coleoptera fauna, which has the highest species richness among the insect orders, with two different sampling methods (pit and fattening traps) in the oak Quercus infectoria subsp. veneris distribution areas within the borders of Sütlüce Village, Baskil district, Elazığ province in the Eastern Anatolia Region of Turkey. In the thesis study, it was aimed to determine the species belonging to the Coleoptera order by pit and fattening trap methods and to reveal the feeding status of these species. In the study, 11 Coleoptera species and 2 non-target species were identified by pit trap method and 9 Coleoptera species and 2 non-target species were identified by fat trap method. In the leaf sampling carried out to determine the feeding status of the species, 12 species belonging to different insect orders were identified. Psallus perrisi (Mulsant & Rey, 1852) (Hemiptera: Miridae), Cynips quercus (Hymenoptera: Cynipidae), Typhlocyba quercus (Fabricius, 1777) (Hemiptera: Cicadellidae), Dictyla echii (Schrank, 1782) (Hemiptera: Tingidae), Hyphantria cunea (Drury, 1773) (Lepidoptera: Arctiidae), Polydrosus ponticus (Faust 1888) (Coleoptera: Curculionidae), Tropinota (Epicometis) hirta (Poda, 1761) (Coloptera: Scarabaeidae), and other species are thought to prefer oak habitat for feeding, predation on pests or feeding on decaying organisms. The results of the study are important in terms of contribution to insect biodiversity in oak areas.