Neolitik Dönem'den Tunç Çağı'nın sonuna kadar Kıyı Ege'de liman yerleşimleri
The port settlements in the Coastal Aegean from the Neolithic Period to the end of the Bronze Age
- Tez No: 864696
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER DERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Neolitik dönemden Erken Tunç çağ sonuna kadar Kıyı Ege liman yerleşimlerinde tespit edilen buluntular, Ege'deki ticari faaliyetleri göstermektedir. Söz konusu yerleşimler coğrafi konumları sebebiyle Ege adalarıyla Neolitik dönemden beri iletişim içerisindedir. Melos ve Yali gibi Ege adalarında kendi içinde de bir ticaret dolaşımı mevcuttur. Erken denizcilik faaliyetleri ile adalar arasında geçişler sağlanabilmektedir. Neolitik dönemde basit sal ve kanolar ile başlayan deniz ticareti Tunç Çağı'nda denizcilik teknolojisinin gelişmesiyle yelkenli tekneler ve daha fazla ürünün korunaklı bir şekilde taşınabileceği tekne formları geliştirilmiştir. Taşınan ürünlerin obsidyen, impresso bezemeli çanak çömlek teknolojisi, deniz kabukları, murex, ticaretinin yapıldığını bildiğimiz ancak somut verilere ulaşamadığımız tuz ve doğal materyalden yapılma ürünler gibi sıralanabilmektedir. Bunlara bakır, altın ve gümüş gibi değerli metaller de eklenebilir. Kıyı Ege bölgesinde iklimsel değişimler sonucu çoğu liman yerleşimin alüvyol dolgu altında kalmış olması ve günümüzdeki yapılaşma sebebiyle birçok alanın araştırılmaya elverişsiz olması bu konu hakkında detaylı bir bilgi elde etmemizi zorlaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The findings discovered in the Coastal Aegean port settlements from the Neolithic period to the end of the Early Bronze Age show commercial activities in the Aegean. Due to their geographical location, the settlements in question have been in communication with the Aegean islands since the Neolithic period. There is also a trade circulation within the Aegean islands such as Melos and Yali. With early maritime activities, passages between the islands were possible. Maritime trade started as simple rafts and canoes in the Neolithic period. With the development of maritime technology in the Bronze Age, sailing boats and boat forms that could transport more products in a protected manner were developed. The products transported can be listed as obsidian, impresso decorated pottery technology, seashells, murex, salt, which we know is traded but we cannot reach concrete data, and products made of natural materials. Precious metals such as copper, gold and silver can also be added to these. The fact that most port settlements in the Coastal Aegean region have been buried under alluvial fill, as a result of climatic changes, and that many areas are unsuitable for research due to current construction make it difficult for us to obtain detailed information on this subject.