AHP tabanlı karar destek sisteminin tasarlanması: E-ticaret sitesi seçimi
Design of AHP based decision support system: E-commerce site selection
- Tez No: 864700
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH TOPALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Günümüzde ticari firmaların rakipleri ile rekabet edebilmesi kullanışlı ve güvenilir e-ticaret sitelerini oluşturmaları ve online platformalara adapte olmaları ile mümkündür. Oluşturulan e-ticaret siteleri kullanıcı ihtiyaçlarına ve taleplerine ne kadar cevap verecek şekildeyse o oranda tercih edilmektedir. Çalışmada kullanıcı tercihlerine göre en iyi e-ticaret site seçimi için çok kriterli karar verme yöntemlerinden AHP tabanlı karar destek sistemi tasarlanmıştır. Bunun için kullanıcı trafiklerinin en yoğun olduğu 4 e-ticaret sitesi, 5 ana ve 27 alt kriter ile değerlendirilerek tercih sıralaması bulunmuştur. Tasarlanan karar destek sistemiyle e-ticaret sitesinde hangi özelliklerin olması gerektiği, kullanıcıların hangi kriterleri daha fazla önemsediği ve bir e-ticaret sitesi oluşturulurken nelere dikkat edilmesi analiz edilmiştir. Çalışmada AHP tabanlı yapılan değerlendirme sonucunda sitelerin tercih sıralamaları bulunmuştur. EC1 sitesi optimum e-ticaret sitesi olarak belirlenmiştir. Sonuçları incelediğimizde kullanıcılar site seçiminde en çok sayfanın hızlı açılması, SSL sertifikasının bulunması, web sitenin responsive olması ve Application bulunması kriterlerini önemsediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, commercial companies can compete with their rivals by creating useful and reliable e-commerce sites and adapting to online platforms. Created e- commerce sites are preferred to the extent that they respond to user needs and demands. In the study, an AHP-based decision support system, one of the multi- criteria decision-making methods, was designed to select the best e-commerce site according to user preferences. For this purpose, the 4 e-commerce sites with the highest user traffic were evaluated with 5 main and 27 sub-criteria and a preference ranking was found. With the designed decision support system, it was analyzed which features should be on the e-commerce site, which criteria the users care more about and what should be taken into consideration when creating an e-commerce site. In the study, the preference rankings of the sites were found as a result of the AHP-based evaluation. The EC1 site was determined as the optimum e-commerce site. When we examined the results, it was seen that users mostly care about the criteria such as fast opening of the page, presence of an SSL certificate, responsiveness of the website and availability of Application when choosing a site.