Katılım ve mevduat bankaları finansal sağlamlıklarının Bankometer yöntemi ile karşılaştırılması
Comparison of financial soundness of participation and deposit banks with the Bankometer S-Score model
- Tez No: 864707
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA MISIRDALI YANGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de faaliyet gösteren katılım ve mevduat bankalarının finansal sağlamlıkları literatürde henüz yeni kullanılmaya başlanan Bankometer S-Skor yöntemi yardımıyla incelemektir. Ayrıca çalışmada, katılım ve mevduat bankalarının finansal sağlamlık düzeyleri de karşılaştırılmaktadır. Çalışmada, 2016–2022 yılları arasında Türkiye'de faaliyet gösteren beş adet katılım bankası ve üç adet kamu sermayeli, sekiz adet özel sermayeli, on beş adet yabancı sermayeli mevduat bankası olmak üzere toplamda otuz bir adet bankanın finansal sağlamlıkları analiz edilmektedir. Ülkeleri banka kaynaklı risklerden muhafaza etmek amacıyla banka performansları gibi bankaların finansal sağlamlık analizlerinin de belirli aralıklarla yapılarak bankaların devamlı olarak kontrol altında tutulması bir gerekliliktir. Bu bağlamda çalışmada Türkiye gibi gelişmekte olan bir ülkede, katılım ve mevduat bankaları finansal sağlamlıklarının Bankometer S-Skor ile ölçümü ve sonuçların karşılaştırılarak incelenmesinin önemli olduğu düşünülmektedir. Çalışmaya ilişkin bulgular genel olarak incelendiğinde, tüm bankaların S-Skorları 70'in üzerinde olduğu gözlemlenmiştir. Bu durum tüm bankaların finansal anlamda güçlü, borç ödeme güçlerinin yüksek ve finansal krizlere karşı dayanıklı olduğunu göstermektedir. Ortalama olarak bakıldığında ise genel olarak mevduat bankalarının lider konumda yer aldığı gözlemlenmiştir. Mevduat bankaları içerisinde de yabancı sermayeli bankaların lider konumda olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the financial soundness of participation and deposit banks operating in Turkey with the help of the Bankometer S-Score method, which has just started to be used in the literature. In addition, the financial soundness levels of participation and deposit banks are also compared in the study. In the study, the financial soundness of thirty-one banks in total, including five participation banks and three state-owned, eight private-owned, fifteen foreign-owned deposit banks operating in Turkey between 2016 and 2022 Dec, are analyzed. In order to protect countries from bank-related risks, it is a requirement that banks' financial soundness analyses, such as bank performances, are carried out for certain periods of time and that banks are constantly kept under control. In this context, in a developing country such as Turkey, it is considered important to measure the financial soundness of participation and deposit banks with the Bankometer S-Score and to examine the results by comparing them. When the findings of the study were examined in general, it was observed that all banks had SScores above 70. This situation shows that all banks are financially strong, their payability is high and they are resistant to financial crises. On the average, it has been observed that deposit banks generally occupy the leading position. It has also been determined that banks with foreign capital are in the leading position among deposit banks.