Comparison between participation banks and conventional banks evidence from Turkey
Katılım bankaları ve geleneksel bankaların karşılaştırılması, türkiye örneği
  1. Tez No: 619824
  2. Yazar: HALİM DÜZENLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDA SELİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Finansal rasyolarla bankaların karşılaştırılması, dünyada bir kaç akademik çalışmada kullanılmıştır. Bu çalışmada, Katılım Bankaları'nın ve Klasik Mevduat Bankaları'nın finansal performans karşılaştırılması için, karlılık, likidite ve risk rasyoları kullanılmıştır. Elde ettiğimiz sonuçlar, rasyoların ortalaması göstermektedir ki Likiditede, Klasik Bankalar ile katılım Bankaları arasında açık bir fark bulunduğunu söyleyemiyoruz. Ancak Risk rasyoları göstermektedir ki Klasik Bankaların finansal yapısı daha sağlamdır. Karlılık rasyoların da ise Katılım Bankaları ise elinde bulundurduğu varlıkları daha verimli kullandığı gözükmektedir. T-test sonuçları ise sadece iki rasyoda anlamlı derecede fark olmadığını göstermektedir. Altı rasyoda ise yıllara göre sonuçlar farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Bank comparison with financial ratios method, that is globally used several academic studies. In this study, to measure financial performance of conventional deposit bank and participation bank, profitability ratio, liquidity ratio and risk ratios are used for Turkey. According to means, results show that participation banks perform better in profitability, while conventional banks perform better in risk ratios. In liquidity ratios, we cannot say a group is better, according to results, in Liquid assets ratio conventional banks have better result however, in acid test ratio, participation banks are better. In t-test of the return on asset and acid test ratio, there are no major difference between Islamic banks and non-Islamic banks. In the other six ratios, years show different results in years.