Ulaştırma sektöründe yeşil ve akıllı ulaşım uygulamaları: Erzurum ili üzerine bir araştırma
Green and smart transportation practices in the transportation sector: A study on Erzurum province
- Tez No: 864806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FATİH AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Son iki yüzyılda dünya nüfusunun hızlıca yükselmesi, kaynak tüketiminin artması, küreselleşen dünya düzeninde keşif, seyahat, turizm ihtiyacının ve isteklerinin büyümesi, iş hareketliliğinin artması, kentsel alanların büyümesi ve karmaşık hale bürünmesi ulaşım talebini büyük ölçüde arttırmıştır. Ulaşım sistemleri ve teknolojileri her ne kadar gelişse de ulaşım talebi ve karmaşası günden güne büyümekte, ulaşım sistemleri bazen bu ihtiyaçları karşılayamamakta veya karşılamaya çalışırken kaynak tüketimini, yolculuk konforunu ve güvenliğini göz ardı edebilmektedir. Küreselleşen dünyada sadece devletler değil şehir ve kentler de büyük bir dönüşüm içerisine girmiştir. Günümüzde gerek genel yönetim gerekse de yerel yönetimler kentleri dizayn ederken basit ve geleneksel bir ulaşım sistemi değil kentlerin diğer kentler, ilçeler ve beldelerle bağlantısını, üretim merkezleri ile bağlantısını, sağlık, eğitim gibi kurumlarla olan bağlantısını ve gelecekte gerçekleşmesi muhtemel şehir büyümesini hesaba katarak modern ve mobilitesi yüksek bir ulaşım sistemi oluşturmanın gayreti içerisindedirler. Ulaşım sistemlerinin, araçların, yolların, enerji kaynaklarının daha verimli kullanımına yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Yani daha çevreci ve daha hareketli ulaşım sistemleri de oluşturmak istemektedirler. Bu tez çalışması dört bölüm olarak ele alınmıştır. İlk bölümde ulaşım çerçevesinde kavramlar açıklanmış, yeşil ve akıllı ulaşım hakkında bilgi verilmiş, dünyadan örnekler incelenmiştir. İkinci bölümde Erzurum ilinin ulaşım altyapısı ve mevcudu incelenmiş, şehirdeki akıllı ve yeşil ulaşım çalışmaları değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde kentin ulaşım sistemleri ile ilgili anket çalışması verileri ve ilgili kurumlardan alınan veriler analiz edilmiştir. Dördüncü bölümde ise sonuç ve değerlendirme paylaşılmış, önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the last two centuries, the rapid increase in the world population, the increase in resource consumption, the growth of exploration, travel, tourism needs and demands in the globalizing world order, the increase in business mobility, the growth and complexity of urban areas have greatly increased the demand for transportation. Although transportation systems and technologies are developing, the demand and complexity of transportation is growing day by day, transportation systems sometimes cannot meet these needs or ignore resource consumption, travel comfort and safety while trying to meet them. In the globalizing world, not only states but also cities and provinces have entered into a great transformation. Today, when both general administration and local administrations design cities, they do not use a simple and traditional transportation system, but take into account the connection of cities with other cities, districts and towns, their connection with production centers, their connection with institutions such as health and education and the possible growth of cities in the future. They are trying to create a high transportation system. Studies are carried out for more efficient use of transportation systems, vehicles, roads and energy resources. In other words, they want to create more environmentally friendly and more mobile transportation systems. This thesis is divided into four parts. In the first part, the concepts within the framework of transportation are explained, information about green and smart transportation is given, and examples from the world are examined. In the second part, the transportation infrastructure and availability of Erzurum province were examined, and the smart and green transportation works in the city were evaluated. In the third part, the data of the survey study about the transportation systems of the city and the data obtained from the relevant institutions were analyzed. In the fourth chapter, the results and evaluations were shared and suggestions were made.