Silifke Müzesinde bulunan çuval dokumalar
Sack weavings in Silifke Museum
  1. Tez No: 864837
  2. Yazar: RUKİYE GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halı, Kilim ve Eski Kumaş Desenleri Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu araştırma Silifke Müzesi'nde bulunan çuval dokumaların, desen motif ve teknik özelliklerinin incelenerek belirlenmesini içerir. Yapılan araştırmada müze araştırması, literatür taraması, sözlü röportaj modelleri kullanılmıştır. Silifke Müzesi'nin deposunda yer alan kirkitli çuval dokumaların belirlenerek incelenmesi için öncelikle, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünden yazılı izin alınmıştır. Gerekli izinler alındıktan sonra, müze görevlilerinin eşliğinde mühürlü olan etnografik eserler deposu açılmıştır. Silifke Müzesi deposunda yöreye ait 42 adet dokuma çuval örneği incelenmiştir. Farklı desen, motif ve renk özelliklerinin yer aldığı 33 adet kirkitli düz dokuma tekniği ile dokunmuş kilim, cicim ve sumak çuval dokumalar araştırma kapsamına alınmıştır. Bu dokumaların, desen, renk motif kompozisyon ve teknik özelliklerinin belirlenmesi için yakından inceleme yapılmıştır. Çuval dokumaların dokuma analizleri yapılarak, en – boy oranları ölçülerek fotoğrafları çekilmiştir. Müzede yer alan yöresel Ala çuval dokumaların teknik, desen ve renk özelliklerini içeren doğru bir değerlendirme yapılabilmesi açısından, dokumaların envanter bilgileri ve araştırma analizi sonuçları karşılaştırılarak çuvalların bilgi form tabloları oluşturulmuştur. Hazırlanan çuval bilgi form tabloları değerlendirilerek çuvalların renk, motif dağılımları, kullanılan dokuma teknikleri ve çuvalların kullanım alanlarına göre en boy değerlendirme tabloları oluşturulmuştur. Silifke Müzesi Müdürü ile yapılan sözlü röportaj sonucunda edinilen bilgilere göre, Silifke'de dokumacılık önceleri yöre insanları tarafından hanenin kuru baklagilleri (un, buğday, arpa, bulgur vb.) erzaklarını korumak-barındırmak amacıyla dokunmuştur. Günümüzde geçmişe oranla dokuyucuların azalmış olması ve sanayileşme ile hazır polipropilen çuvalların (moloz çuvalları) yaşamımıza girmesi geleneksel yöre dokumacılığını olumsuz yönde etkilemiştir. Yöre halkı evlerinde bulunan dokumalarını müzeye gerek para karşılığında gerekse bağış yolu ile hibe etmeye başlamıştır. Fakat Silifke Müzesinde etnografik eser çeşitliliğinin fazla olması (gümüş aksesuarlar, kemer tokaları, alınlıklar, bakır-gümüş bilezikler, yüzük gibi aksesuarlar ile para keseleri, kolon dokumalar, yün çorap, kilim ve heybeler, tüfek ve tabancalar, barutluk, fişeklik, kılıç, silah vb.) teşhir salonu ihtiyacının yeterince karşılanamaması gibi nedenlerden kaynaklı olarak Ala çuval dokumalar sergilenememektedir. Müzede sergilenemeyen eserler ise Silifke Müzesi'nin deposunda saklı tutulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the sack weavings found in the Silifke Museum in terms of their pattern, motif, and technical characteristics. The study utilized museum research, literature review, and oral interview models. Prior to examining and identifying the sack weavings with carpet comb stored in the Silifke Museum's warehouse, written permission was obtained from the General Directorate of Cultural Assets and Museums. After obtaining the necessary permissions, security measures were taken, and under the supervision of security personnel and museum staff, the sealed ethnographic artifact warehouse was opened. A total of 42 examples of weaving sacks belonging to the region were identified in the Silifke Museum warehouse. 33 sack weavings woven with the flat weaving technique, featuring different patterns, motifs, and color characteristics, including cicim and sumak, have been included in the scope of the research. These weavings have been closely examined to determine their pattern, color, motif composition, and technical characteristics as accurately as possible. Weaving analyses of the sack weavings were conducted, their dimensions were measured, and photographs were taken. In order to make an accurate evaluation of the technical, pattern, and color characteristics of the regional Ala sack weavings in the museum, inventory information of the weavings and research analysis results were compared, and information form tables for the sacks were created. According to the information obtained from the oral interview with the Director of the Silifke Museum, weaving in Silifke was initially done by local people to protect and store household dry legumes (flour, wheat, barley, bulgur, etc.). The decrease in weavers compared to the past and the introduction of ready-made polypropylene sacks (rubble sacks) into our lives due to industrialization have adversely affected traditional regional weaving practices. The local people have started to donate their weavings to the museum, either for a fee or by donation. However, due to the extensive variety of ethnographic artifacts in the Silifke Museum (such as silver accessories, belt buckles, headbands, copper-silver bracelets, accessories like rings and purses, kolon weavings, wool socks, kilims and saddlebags, rifles and pistols, powder flasks, cartridge cases, swords, weapons, etc.) and the insufficient capacity of the exhibition hall to adequately accommodate them, Ala sack weavings cannot be displayed. The items not exhibited in the museum are kept in the storage of the Silifke Museum.