Venöz trombo-embolizm tedavisinde hangi yeni oral antikoagülan?
Which new oral anticoagulant in the treatment of venous thrombo-embolism?
  1. Tez No: 864851
  2. Yazar: YASİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN OKAN ÖZOCAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİS YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Venöz tromboembolinin tedavisinin temeli antikoagülasyondur. Venöz tromboemboli tedavisinde son yıllarda kullanıma giren yeni nesil oral antikoagülanlar ile yapılan halihazırdaki çalışmalar warfarin ile etkinlik ve güvenirlik yönünden kıyaslamalarını içermektedir. Bizim çalışmamızın amacı yeni nesil oral antikoagülanların gerçek yaşam verileri eşliğinde birbirleri ile etkinlik ve güvenirlik yönünden üstünlüklerini araştırmaktır. Haziran 2018- Haziran 2023 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerine venöz trombo emboli (167 derin ven trombozu, 330 pulmoner emboli, 65 derin ven trombozu + pulmoner emboli) tanıları ile başvuran ve yeni nesil oral antikoagülan ajanlar ile tedavi edilen (403 rivaroksaban, 138 apiksaban, 21 edoksaban) 562 hasta retrospektif olarak incelendi. Hastalar demografik verileri, eşlik eden hastalıkları, etiyolojik sebebin varlığı yönünden (Provoke/Unprovoke) ve uygulanan tedavi dozları ve sürelerine göre alt gruplara ayrıldı. Hastalar tedavi sürecinde meydana gelen rekürrens, minör ve major kanama olayları ve venöz tromboemboli ile ilişkili olan ve olmayan ölüm yönünden değerlendirildi. Çalışmamızdaki hastaların 253'ü erkek (%45), 309'u kadındı (%55). Hastaların 339'unda etiyolojik sebep saptanırken 223'ünde etyolojik sebep bulunamadı. Dabigatran gastrointestinal yan etkileri nedeniyle çalışma sürecinde hastanemizdeki klinisyenler tarafından tercih edilmediği için çalışma dışı bırakıldı. Çalışmamızda rivaroksaban grubunda 3 hastada, apiksaban grubunda 1 hastada rekürrens görülürken edoksaban grubunda rekürrens görülmedi(p=0,925). Rivaroksaban grubunda 16, apiksaban grubunda 1 minor kanama tespit edilirken edoksaban grubunda minör kanama tespit edilmedi(p=0,112). Rivaroksaban grubunda 11, apiksaban grubunda 2 majör kanama tespit edilirken edoksaban grubunda majör kanama tespit edilmedi(p=0,532). Rivaroksaban grubunda ve apiksaban grubunda 1'er hastada ölüm saptandı(p=0,692). Sonuç olarak bizim çalışmamızda rivaroksaban, edoksaban ve apiksaban gerçek yaşam verileri eşliğinde değerlendirilmiş olup; birbirleri ile etkinlik ve güvenirlik yönünden farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Anticoagulation is the basis of treatment for venous thromboembolism. Existing studies with novel oral anticoagulants, which have been used in the treatment of venous thromboembolism in recent years, include comparisons with warfarin in terms of efficacy and safety. The aim of our study is to investigate the differences between novel oral anticoagulants (dabigatran, rivaroxaban, apixaban, and edoxaban) in terms of efficacy and safety with real-world data. Between June 2018 and June 2023, 562 patients were admitted to Erciyes University Faculty of Medicine Hospitals with venous thromboembolism (167 deep vein thrombosis, 330 pulmonary embolism, 65 deep vein thrombosis + pulmonary embolism) and treated with novel oral anticoagulant agents (403 rivaroxaban, 138 apixaban, 21 edoxaban) were retrospectively analyzed. Patients were divided into subgroups according to demographic data, comorbidities, presence of etiologic cause (provoked/unprovoked) with administered doses, and duration of treatment. In our study, we investigated recurrence, minor and major bleeding, and venous thromboembolism-related or unrelated deaths during the novel oral anticoagulant treatment in patients with venous thromboembolism. In our study, 253 patients were male (45%), and 309 were female (55%). The etiologic cause was found in 339 patients, but not 223. Dabigatran was excluded from the study because it was not preferred by the clinicians in our hospital due to its gastrointestinal side effects. In our study, recurrence occurred in 3 patients in the rivaroxaban group and 1 patient in the apixaban group, but no recurrence in the edoxaban group (p=0.925). Minor bleeding was determined in 16 patients in the rivaroxaban group and 1 patient in the apixaban group, but no minor bleeding in the edoxaban group (p=0.112). There were 11 major bleedings in the rivaroxaban group and 2 major bleedings in the apixaban group, but no major bleeding in the edoxaban group (p=0.532). One patient each died in the rivaroxaban and apixaban groups (p=0.692). In conclusion, novel oral anticoagulants (rivaroxaban, edoxaban, apixaban) were evaluated with real-world data in our study, and no differences were found in terms of efficacy and safety.