Tarihi kentsel peyzaj karakter alanlarının belirlenmesinde morfolojik inceleme yöntemi: Antalya Kaleiçi örneği
Morphological examination method for the determination of historical urban landscape character areas: The case of Antalya Kaleiçi
  1. Tez No: 864857
  2. Yazar: TUĞBA TACİHAN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER DEMET KAP YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Antalya, tarihte çeşitli kültürlere ev sahipliği yapmış bir kıyı kentidir. Çalışma alanı olarak belirlenen Kaleiçi, Antalya'nın Muratpaşa ilçesinde bulunan, geleneksel dokunun yaşatıldığı, arkeolojik ve değerli anıtsal mimari yapıları barındıran ve tarihsel birikimi yüksek, Akdeniz'in önemli turizm bölgelerinden biri olan tarihi kent merkezidir. Çalışmada tarihi kentsel peyzajın karakter alanlarının belirlenmesinde coğrafya temelli morfolojik analiz yöntemi kullanılarak bir metodoloji geliştirmek amaçlanmıştır. Kentsel peyzajın uzun vadeli yönetimine, korunmasına ilişkin kılavuz sağlayan kentsel morfoloji araştırmaları ve tarihi kentsel peyzaj yaklaşımı, Antalya Kaleiçi'nin fiziki formunda meydana gelen değişimler ile belirlenen metodoloji kapsamında analizi gerçekleştirilmiş ve bu değişime neden olan etmenler araştırılmıştır. Çalışma kapsamında tarihi kentsel peyzaj karakterinin belirlenmesinde M.R.G. Conzen'in geliştirmiş olduğu tarihi coğrafya temelli morfolojik yaklaşım temel alınarak tarihi kentsel peyzaj yaklaşımına dair metodoloji geliştirilmiş ve Antalya Kaleiçi'nde analiz çalışması gerçekleştirilerek tarihi kentsel peyzaj karakter alanları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Antalya is a coastal city that has hosted various cultures throughout history. Kaleiçi, is the historical city center located in the Muratpaşa district of Antalya, where the traditional texture is kept alive and hosts archaeological and valuable monumental architectural structures and one of the important tourism regions of the Mediterranean with a high historical background. Which is why determined as the study area. The aim of the study is to develop a methodology using the geography-based morphological analysis method in determining the character areas of the historical urban landscape. Urban morphology research and historical urban landscape approaches, which provide guidance on the long-term management and conservation of urban landscapes, are discussed. The changes in the physical form of Kaleiçi were analyzed within the scope of the determined methodology and the factors that caused this change were investigated. Within the scope of the study, was used in determining the historical urban landscape character. It is based on the historical geography-based morphological approach developed by M.R.G. Conzen. With this approach, the methodology of the historical urban landscape approach has been developed. At the end of the study, an analysis study was carried out in Antalya Kaleiçi and historical urban landscape character areas were determined.