Yenidoğan sepsisinin erken tanısında ve prognoz tayininde solübl interselüler adezyon molekülü-1 (s-ICAM-1)'in yeri
The Efficacy of s-ICAM-1 in the early diagnosis and prognosis of neonatal septicemia
- Tez No: 86488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL A. ACUNAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
89 ÖZET Tedavi yöntemlerindeki yeni gelişmelere karşın, yenidoğan sepsisi, mortalite ve morbiditenin önde gelen nedeni olmayı sürdürmekte, erken tanı ve tedaviyi sağlayacak göstergelerin belirlenmesi hususu önemini korumaktadır. Dolayısıyla, bu çalışma ile ICAM-1'in yenidoğan sepsisinin erken tanısı ve prognozundaki değerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda, sepsis riski taşıyan veya sepsis ön tanısıyla yenidoğan ünitesine sevk edilen yenidoğanlar çalışma grubunu (43 olgu) oluşturdu. Bunların 9'u, kan veya idrar kültüründe üreme ile kanıtlanmış sepsis grubuna (Grup 1), 11 'i klinik skorlama ve laboratuvar sonuçtarryla^dirrik^epsi^ grubuna (Grup 2), 23 olgu enfeksiyojuli^i^ubaXGrup 3) dahil edildi^ Benzer gestasyonel yaş ve postnatal yaşa sahip 29 sağlıklı yenidoğan kontrol grubunu oluşturdu. Çalışma gruplarında, üniteye kabul gününde, bunu takip eden 3. ve 7.günlerde alınan kan örneklerinde HSS, CRP ve sICAM-1 düzeyi ölçümü yapıldı. Kontrol grubunda ise, aynı tetkikler, çalışmaya alınma gününde olmak üzere, bir kez alındı. HSS sonuçları, çalışma gruplarıyla kontrol grubu arasında anlamlı bir farklılık sergilemesinin yanısıra, klinik sepsis grubunda, diğer hasta gruplarına göre anlamlı olarak yüksek değerler gösterdi. Ancak sepsis gruplarının (Grup 1+2) HSS değerleri, enfeksiyon dışı grupla anlamlı bir farklılık göstermedi. Bu parametreninin sepsis gruplarını, enfeksiyon dışı gruptan ayırmada sağladığı duyarlılık %35 ve özgüllük %78 idi. Benzer şekilde, CRP ortalaması da çalışma gruplarında, kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksekti. Ayrıca, klinik sepsis grubundaki CRP değerleri de, diğer gruplardan anlamlı olarak yüksekti. Sepsis gruplarının (Grup 1 + Grup 2) CRP ortalamaları da, enfeksiyon dışı gruptan (Grup 3) anlamlı olarak farklılık gösteriyordu ve CRP, sepsis gruplarıyla, enfeksiyon dışı grubu ayırmada %40 duyarlılık ve %100 özgüllüğe sahipti. sICAM-1 ortalama değerleri, çalışma grupları (Grup 1+2+3) ile kontrol grubu arasında farklılık gösterirken, sepsis grupları ile enfeksiyon dışı hasta grubu arasında bir ayrımı sağlamadı. Ek olarak, sICAM-1 düzeyleri, kanıtlanmış sepsis grubu ile klinik sepsis grubunu ayırmada yetersiz kalmıştır. sICAM-1 sepsis gruplarını enfeksiyon-dışı hastalardan ayırmada90 %70 duyarlılık ve %17.4 özgüllük göstermiştir. Ayrıca, hastalık seyrinde klinik düzelmeye rağmen sICAM-1 düzeyleri değişmemiştir. Sonuç olarak, sICAM-1'in sepsis gruplarını enfeksiyon dışı hasta gruplarından ayırmadaki duyarlılık ve özgüllüğünün düşük olması ve klinik düzelmeye rağmen, 2. ve 3. örneklerdeki ortalamaların değişmemesi, bu adezyon molekülünün, enfeksiyon için nonspesifik bir gösterge olabileceğini ve prognostik bir değerinin olmadığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
91 THE EFFICACY OF sICAM-1 IN THE EARLY DIAGNOSIS AND PROGNOSIS OF NEONATAL SEPTICEMIA SUMMARY Neonatal septicemia remains a leading cause of morbidity and mortality despite recent advances in therapeutic methods and it is still crucial to determine markers which will enable early diagnosis and treatment of septicemia. This study has been carried out, in this respect, to establish the efficacy of sICAM-1 in the early diagnosis and prognosis of neonatal septicemia. The study groups comprised newborn babies who were transferred to the neonatal unit for the risk or pre^agh^is^Ts^plicerniatn==43)r^inet>ut of these 41^atients-jvereiri the culture-proven septicemia group (Group 1), 11 in the clinical septicemia group (clinical + laboratory results implying septicemia but with negative culture results) (Group 2), 23 in the non-infectious group (Group 3). Twentynine healthy neonates of similar gestational and postnatal age were included in the control group. In the study groups, blood samples were obtained on the day of admission, 3. and 7. days thereafter to determine the parameters of HSS, serum concentrations of CRP and sIC AM- 1 whereas only one sample was obtained on the day of admission from the control group. The results of HSS revealed statistically significant difference among the study and control groups, besides HSS results were significantly higher in the clinical sepsis group when compared with the other study groups. However, the hematologic scores of the septic groups (Groups 1+2) were not significantly different from the non-infectious group (Group 3). The sensitivity and specificity of this parameter in the differentiation of septic groups from the non infectious group was 35% and 78% respectively. Similarly, mean CRP values of the study groups were significantly higher when compared with the control group, besides CRP values of the clinical sepsis group were significantly higher than those of the study groups and the mean CRP values of the sepsis groups (Group 1+2) were significantly different from those of the non-infectious group. The sensitivity and specificity of CRP in the differentitaion of the septic groups from the non infectious group were 40% and 100% respectively.92 Although the mean sICAM-1 values of the study groups (Group 1,2,3) were significantly different from the control group, there was no difference among the sepsis groups and the non-infectious group. Besides the determination of sICAM-1 values did not provide the differentiation between the culture proven septicemia group and clinical septicemia group. The sensitivity and specificity of sICAM-1 in the differentiation of septic groups from the non infectious group were 70% and 17.4% respectively. Moreover there was no difference in mean sIC AM- 1 values despite clinical improvement achieved during the course of the disease. In conclusion, the low sensitivity and specificity of sICAM-1 in the differentiation between septic patients and non-infectious group and the persistance of these levels despite clinical improvement imply that this adhesion molecule may oe a non-specific marker of infection and has no prognostic value.