Kronik boyun ve omuz ağrısı olan bireylerde skapular diskinezi, ağrı düzeyi ve eklem hareket açıklığı arasındaki ilişki
Kronik boyun ve omuz ağrısı olan bireylerde skapular diskinezi, ağrı düzeyi ve eklem hareket açıklığı arasındaki ilişki
  1. Tez No: 864889
  2. Yazar: MUHAMMED DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKIN UĞRAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada kronik omuz ağrısı boyun ağrısı olan hastalarda skapular diskinesi, ağrı düzeyi ve normal eklem hareket açıklığı arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlandı. Çalışmaya toplam 36 kişi dahil edilmiş olup bunların %63.9' u kadın, %36.1 'i ise erkek bulunmaktadır. Çalışmaya katılan katılımcıların yaşları 19-61 arasında gerçekleşmekte olup yaşların ortalaması 37.11±13.65 idi. Boyun ve omuz eklem hareket açıklıkları (EHA) universal gonyometre ile ölçülmüştür. Bireylerin boyun ve omuz ağrılarının değerlendirilmesi amacıyla Visual Analog Skalası (VAS) kullanıldı. Skapular diskineziyi değerlendirmek amacıyla“Lateral Skapula KaymaTesti”(LSKT) kullanıldı. Yaşam kalitesini değerlendirmek için SF-36 Kısa Form kullanıldı. Kronik omuz ağrısı ve boyun ağrılı hastalarda skapular diskinezi, ağrı düzeyi ve eklem hareket açıklığına bakılıp boyunda ile omuz eklem hareket açıklığı arttıkça ağrıda azalmanın görüldüğü, skapular diskinezinin omuz ve boyun ağrısında zayıf bir ilişkisinin olduğu, ağrının artışında yaş ile vücut kitle endeksinin anlamlı ve pozitif yönde bulundu.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate chronic shoulder pain and neck pain in patients, the level of pain, scapular dyskinesis, and the normal range of joint motion. The study included 36 patients, 96.3% female and 3.7% male. The participants' ages ranged between 19-61 with an average age of 37.11±13.65. Universal Goniometer and measurement tape were used for range of motion exercises of the neck and shoulder. The Visual Analog Scale (VAS) was used to evaluate the intensity of pain, and the“Lateral Scapula Slide Test”(LSST) was used for evaluating scapular dyskinesis. The quality of life was assessed with the SF-36 Health Survey and Kisa Form used for the analysis. In patients with chronic shoulder and neck pain, a weak relationship between scapular dyskinesis and the intensity of pain was observed. It was found that there is a significant and positive correlation between the increase in pain and the increase in body mass index (BMI), as well as age and body mass index (BMI).