Kronik obstruktif akciğer hastalığında servikal bölge biyomekaniği, kas performansı ve solunum kas kuvvetinin incelenmesi
Investigation of the cervical region biomechanics, muscle performance and respiratory muscle strength in chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 921443
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Solunum Fizyoterapisi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Kronik obstrüktif akciğer hastalığında (KOAH), sistemik etkilenim kaynaklı kas iskelet sistemindeki değişikliklere ilişkin bilgiler yer almasına rağmen, servikal bölge postür ve biyomekaniği ile ilgili bilgiler sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı, KOAH'lı ve sağlıklı bireylerin solunum fonksiyonları, solunum kas kuvveti ve tepe öksürük akım hızı, kraniyoservikal bölge (KSB) kas kuvvet ve enduransı, fonksiyonel kapasite, postür ve postürle ilişkili durumlar, KSB statik ve dinamik biyomekaniğini karşılaştırmaktı ve bu parametrelerin hastalık şiddeti ve evrelerine göre değişimini incelemekti. Çalışmaya 35 KOAH'lı birey ve yaş-cinsiyet eşleştirilmiş 35 sağlıklı birey dahil edildi. KOAH'lı bireylere semptom ve hastalık şiddetinin belirlenmesi için KOAH Değerlendirme Testi, Modified Medical Research Council Dispne Skalası, ve solunum fonksiyon testleri uygulandı. KOAH'da evreleme, semptomları, alevlenme ve ölüm riskini değerlendirmek amacıyla Birleşik KOAH değerlendirmesi aracılığı ile yapıldı. Solunum kas kuvveti, ağız içi basınç ölçer ile; KSB kas kuvvet ve enduransı KSB fleksiyon testi ve el dinamometresi ile, tepe öksürük akım hızı peak flowmetre cihazı kullanılarak değerlendirildi. Fonksiyonel egzersiz kapasitesi 6 dakika yürüme testi ve üst ekstremite fonksiyonel kapasitesi 6 dakika delikli pano ve halka testi ile değerlendirildi. Postür ve postürle ilişki durumlar, skapular pozisyon ve oryantasyonu açısından fotografik analiz metodu aracılığıyla değerlendirildi. KSB statik ve dinamik biyomekaniksel analizi yapıldı. Boyun özür durumu, depresyon-anksiyete düzeyi, boyun ağrısı şiddeti değerlendirilmesinde Boyun Özür İndeksi, Beck Depresyon- Beck Anksiyete İndeksi ile Görsel Analog Skalası kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Although information is available regarding musculoskeletal system changes due to systemic involvement in chronic obstructive pulmonary disease (COPD), knowledge about the posture and biomechanics of the cervical region remains limited. This study aimed to compare the respiratory functions, respiratory muscle strength, cough strength, craniocervical region (CCR) muscle strength and endurance, functional capacity, posture, and posture-related conditions, as well as the static and dynamic biomechanics of the CCR between individuals with COPD and healthy individuals. Additionally, it aimed to examine how these parameters vary according to disease severity and stages. The study included 35 individuals with COPD and 35 age- and sex-matched healthy individuals. For individuals with COPD, the COPD Assessment Test, modified Medical Research Council Dyspnea Scale, Combined COPD Assessment, and pulmonary function test were administered to determine symptoms and disease severity. Respiratory muscle strength, CCR muscle strength and endurance, and cough strength were assessed using an inspiratory and expiratory pressure device, the CCR flexion test, a hand dynamometer, and a peak flow meter, respectively. Functional exercise capacity was evaluated using the 6-minute walk test, and upper extremity functional capacity was assessed with the 6-minute pegboard and ring test. Posture and posture-related conditions were analyzed through photographic methods, focusing on scapular position and orientation. Static and dynamic biomechanical analysis of the CCR was conducted using photographic analysis and cervical joint range of motion assessment, respectively. Neck disability, depression-anxiety levels, and neck pain severity were evaluated using the Neck Disability Index, Beck Depression and Beck Anxiety Inventory, and a Visual Analog Scale.