COVİD-19 pandemi sürecinin ortaöğretim öğrencilerinin fiziksel uygunluk kapasitelerine ve beslenme tutumları üzerine etkisi
The effect of COVID-19 pandemic process on the physical fitness level capacities and nutrition self-efficacy attitudes of 14-18 year old students at the secondary school level
  1. Tez No: 864904
  2. Yazar: ASUMAN PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ALTINKÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma ile COVID-19 pandemi sürecinin Ortaöğretim kademesinde beden eğitimi ve spor dersi alan, 14–18 yaş öğrencilerin fiziksel uygunluk düzeyi kapasitelerine ve beslenme öz-yeterlik tutumlarına olan etkisini belirleyip ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırma, ön deneysel araştırma tasarımlarından olan kontrol grupsuz, tek gruplu ön–son test deseni ile tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu gönüllülük ilkesi doğrultusunda, Antalya il milli eğitim müdürlüğüne bağlı Muratpaşa Türk Telekom Anadolu Lisesinde eğitim gören ve Beden Eğitimi ve Spor derslerine katılımında engeli bulunmayan ve devam sorunu olmayan 14-18 yaş grubu 555 kadın öğrenci ve 357 erkek öğrenci olmak üzere toplam 912 orta öğretim öğrencisi gençten oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak, vücut kompozisyonu özelliklerinden boy uzunluğu ve vücut ağırlığı antropometrik ölçümleri, fiziksel uygunluk kapasite düzeylerinin belirlenmesi amacıyla fiziksel uygunluk kapasite performans testlerinden durarak uzun atlama, mekik, şınav, otur-uzan-eriş ve flamingo denge testileri kullanılmıştır. beslenme öz-yeterlik tutum düzeylerinin belirlenmesi amacıyla ise Çocuk Kalp Sağlığını Geliştirme Tutum Ölçeği ölçeğinin Beslenme alt ölçeği kullanılmıştır. Toplanan veriler, öncelikle verilerin normal dağılıma uygun olup olmadığını ortaya koymak amacıyla Shapiro-Wilk testi uygulanarak test sonucunda tüm parametreler için p>0,05 olduğu tespit edilmiştir. Fiziksel uygunluk düzeyi kapasiteleri ve beslenme öz-yeterlik tutumlarının cinsiyet değişkeni için parametrik testlerden grup içi farklılıkların karşılaştırılmasında eşleştirilmiş grup T test ve gruplar arası skorlardaki farklılıkların karşılaştırılmasında ise bağımsız örneklem T test kullanılmıştır. Fiziksel uygunluk düzeyi kapasiteleri ve beslenme öz-yeterlik tutumlarının sınıf düzeyi değişkeni için parametrik testlerden grup içi ve gruplar arası skorlardaki farklılıkların belirlenmesinde tek yönlü varyans analizi uygulanmıştır. Tüm katılımcıların cinsiyet, sınıf, boy uzunluğu ve vücut ağırlığı değişkenleri için frekans yüzde dağılımları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine and reveal the impact of the COVID-19 pandemic process on the physical fitness level capacities and nutrition self-efficacy attitudes of 14-18 year old students taking physical education and sports courses at the secondary school level. The research was designed with a single-group pre-posttest design without a control group, which is one of the preliminary experimental research designs. The study group of the research, in line with the principle of volunteering, consists of a total of 912 secondary school students, 555 female students and 357 male students in the 14-18 age group, who are educated at Muratpaşa Türk Telekom Anatolian High School affiliated with Antalya Provincial Directorate of National Education and who do not have any obstacles in participating in Physical Education and Sports classes and have no attendance problems. The faculty consists of young people. As data collection tools in the research, anthropometric measurements of height and body weight, which are body composition characteristics, and standing long jump, sit-up, push-up, sit-reach-reach and flamingo balance tests, which are physical fitness capacity performance tests, were used to determine physical fitness capacity levels. To determine nutrition self-efficacy attitude levels, the Nutrition subscale of the Child Heart Health Promotion Attitude Scale scale was used. The collected data was first applied to the Shapiro-Wilk test to determine whether the data was suitable for normal distribution, and as a result of the test, it was determined that p>0.05 for all parameters. Paired group T test was used to compare intra-group differences among parametric tests for the gender variable of physical fitness level capacities and nutrition self-efficacy attitudes, and independent sample T test was used to compare differences in intergroup scores. One-way analysis of variance was applied to determine the differences in intra-group and inter-group scores from parametric tests for the grade level variable of physical fitness level capacities and nutrition self-efficacy attitudes. Frequency percentage distributions for gender, grade, height and body weight variables of all participants were analyzed.