Yoğunluk entropisi yöntemiyle yağış tehlikesinin havza ölçeğinde değerlendirilmesi
Basin-scale distribution of rainfall hazard through intensity entropy method
- Tez No: 864910
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAY BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik–Hidroloji ve Su Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Küresel ısınmanın meteorolojik unsurlar üzerindeki kaçınılmaz etkileri, sel ve kuraklık gibi hidrometeorolojik ekstremler olarak yoğun bir şekilde yaşanmaktadır. Günümüzde iklim değişikliğinin yıkıcı sonuçlarıyla uğraşırken, su kaynaklarının yönetiminin yanı sıra çevre ve canlıların güvenliği için de en verimli kararların alınmasında hidrolojik verilerin doğru değerlendirilmesi ve geleceğe yönelik tahminler daha hayati hale gelmektedir. Gediz Havzası'nda yer alan 49 meteoroloji istasyonundan alınan uzun süreli yağış verileri kullanılarak, gözlenen yağıştaki değişkenliği ölçmek için Yoğunluk Entropisine (Intensity Entropy - IE) dayalı Yoğunluk Değişkenlik İndisi (Intensity Variability Index - IVI) kullanılmıştır. İndislere göre yağış değişimleri tanımlandıktan sonra, bu indislere göre oluşturulan indis tabanlı haritalar kullanılarak olasılığa dayalı aşırı miktarda yağış alabilecek bölgeler belirlenmiştir. Oluşturulan entropi tabanlı haritalar, iklim değişikliği ve taşkın riski ile mücadelede karar vericilerin planlaması kapsamında etkili bir araç olacaktır.
Özet (Çeviri)
The inevitable effects of global warming on meteorological elements are intensely experienced as hydro-meteorological extremes such as floods and drought. While dealing with the destructive consequences of climate change today, accurate evaluation of hydrological data and future forecasts are becoming more vital in making the most efficient decisions for the safety of the environment and living things, as well as the management of water resources. Using long-term precipitation data from 49 meteorological stations in the Gediz Basin, the Intensity Variability Index (IVI), based on Intensity Entropy (IE), has been used to quantify the variability in observed precipitation. Following the definition of precipitation variations by indices, the regions that could get excessive amounts of precipitation based on probability were determined using index-based maps created according to these indices. The generated entropy-based maps will be an effective tool in the scope of decision-makers' planning in the fight against climate change and flood risk.