COVID-19 dinamiğinin modellenmesi: Kaos analizi ve dağılım fonksiyonunun incelenmesi
The modeling of COVID-19 dynamics: Chaos analysis and examination of distribution function
  1. Tez No: 864943
  2. Yazar: ERKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM AYDINER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tez çalışmasında ilk olarak salgınlar (pandemi) ve dünyada şimdiye kadar ortaya çıkmış pandemiler konusunda kısaca bilgi verildi. Ardından kaos ve kaos analizi tanıtıldı. Malzeme ve Yöntem bölümünde salgının matematiksel modelleri tanıtıldı ve kaos analiz yöntemleri ayrıntılı olarak sunuldu. Tezin bulgular kısmı dört ana çalışma ve sonuçlarından oluşmaktadır. Tezde yer alan ilk çalışmada İstanbul için Covid-19 verileri SEİR modeli temel alınarak analiz edildi ve salgının seyrine yönelik tahminler yapıldı. İkinci olarak; Çeşitli ülkeler için Covid-19'un yayılma hızını belirleyen Ro parametresi analiz edildi. Üçüncü olarak; Türkiye, Almanya, İtalya ve İngiltere'nin Covid-19 verileri için kaos analizleri yapıldı. Son olarak; sekiz ülke ve altı kıta için Covid-19 veri kuyruğunun dağılım fonksiyonu analiz edilerek dağlım fonksiyonun bir evrensel yasa olarak bilinen kuvvet yasasına uyduğu gösterildi. Tartışma ve sonuç bölümünde bulgular tartışılarak tez tamamlandı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, first, brief information was provided on pandemics, including the current pandemic, and pandemics that have occurred in the world so far. Then, chaos and chaos analysis were introduced. In the materials and methods section, mathematical models of the pandemic were introduced, and chaos analysis methods were presented in detail. The findings section of the thesis consists of four main studies and their results. In the first study, Covid-19 data for Istanbul was analyzed based on the SEIR model, and predictions were made regarding the course of the pandemic. Secondly, the parameter Ro, determining the rate of spread of Covid-19 for various countries, was analyzed. Thirdly, chaos analyses were conducted for the Covid-19 data of Turkey, Germany, Italy, and United Kingdom. Finally, the distribution function of Covid-19 data tail for the twenty countries and six continental regions were analyzed, demonstrating that the distribution function adheres to the power law known as a universal law. The discussion and conclusion section completed the thesis by discussing the findings.