Sağlık kurumlarında şiddetin önlenmesinde mekân tasarımının etkisi
The impact of space design on preventing violence in healthcare facilities
  1. Tez No: 864942
  2. Yazar: AYŞENUR ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE PINAR ARABACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
İnsanlık tarihi boyunca var olan şiddet olgusu, günümüzde toplumun her kesimine yayılmış ve özellikle sağlık sektöründe ciddi bir sorun haline gelmiştir. Bu durum küresel bir boyut kazanarak, sağlık çalışanlarının hem mesleki hem kişisel refahını olumsuz etkilemiştir. Şiddet, bir eylem olarak incelendiğinde, zihinsel bir süreç olarak başlar, psikolojik dinamiklerle şekillenir ve sonuç olarak davranışsal bir tepki ile sonlanır. Bu bağlamda, mimari tasarımın unsurları, şiddetin zihinsel sürecinin evrimini etkileyebilir ve bu süreç tamamlanmadan, olumlu uyaranlar aracılığıyla şiddet eğilimini önleyebilir. Mimari tasarım, özellikle sağlık kurumları gibi şiddet riski yüksek ortamlarda hem şiddeti azaltma hem de çalışanlar ile hastaların psikolojik refahını iyileştirme potansiyeline sahip olabilir. Bu yaklaşım, sağlık çalışanlarının güvenliğini ve hastaların tepkisel davranışlarını iyileştirmek için, mimari tasarımın insan psikolojisiyle olan ilişkisini merkezine alarak yeni çözümler geliştirmektedir. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet üzerine yapılan araştırmalar, şiddetin özellikle acil servisler ve poliklinik birimlerinde yoğunlaştığını göstermektedir. Polikliniklerdeki işleyiş bozukluklarından kaynaklanan yoğunluğun acil servise yansıması ve bu durumun da acil servisteki şiddet olaylarını arttırma ihtimali göz önünde bulundurularak, özellikle hastanenin temel birimleri olan poliklinik ve poliklinik bekleme alanları üzerine odaklanılmıştır. Polikliniklerde uzun bekleme süreleri, yetersiz ilgi algısı, kalabalık, mahremiyet eksikliği, doktor-hasta arasındaki iletişim kopukluğu ve stresli hasta ile hasta yakınlarının oluşturduğu gerginlik gibi şiddetin nedenlerini önlemek amacıyla; renk, hava kalitesi, gürültü seviyesi, form ve malzeme gibi çeşitli bileşenlerin psikolojik refahı destekleyecek şekilde tasarlanması, polikliniklerin ve bekleme alanlarının daha huzurlu ve güvenli hale getirilmesine katkıda bulunurken aynı zamanda sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti önleyebilir. Çalışmanın sonunda önerilen üç katmanlı mimari düzenleme, sağlık tesislerindeki poliklinik ve bekleme alanlarının yeniden yapılandırılmasını içermekte, doktor hasta ilişkisinin güçlendirilmesi, hasta mahremiyetinin sağlanması, sağlık çalışanları ile hasta ve hasta yakınlarının stres seviyelerinin düşürülmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout human history, the phenomenon of violence has existed and, in contemporary times, has permeated every segment of society, becoming a significant issue, particularly within the healthcare sector. This situation has taken on a global dimension, adversely affecting both the professional and personal well being of healthcare workers. When examined as an action, violence begins as a mental process, is shaped by psychological dynamics, and culminates in a behavioral response. In this context, elements of architectural design can influence the evolution of the mental process of violence and can prevent tendencies towards violence through positive stimuli before this process concludes. Architectural design, especially in environments with a high risk of violence such as healthcare facilities, may have the potential to both reduce violence and improve the psychological well-being of both workers and patients. This approach develops new solutions by focusing on the relationship between architectural design and human psychology, aiming to enhance the safety of healthcare workers and the reactive behaviors of patients. Research on violence towards healthcare workers indicates that violence is particularly concentrated in emergency departments and outpatient units. Considering the potential for operational dysfunctions in outpatient clinics to overflow into emergency services and thereby increase incidents of violence in these settings, a focus has been placed specifically on the hospital's core units: the outpatient clinics and their waiting areas. To prevent causes of violence such as long waiting times, perceptions of inadequate attention, overcrowding, lack of privacy, communication breakdowns between doctors and patients, and tension created by stressed patients and their relatives, designing these spaces to support psychological well-being through various elements such as color, air quality, noise level, form, and material can contribute to making outpatient clinics and waiting areas more peaceful and secure, while also preventing violence towards healthcare workers. The study concludes with a proposed three-tier architectural adjustment that entails the restructuring of outpatient and waiting areas in healthcare facilities, aiming to strengthen doctor-patient relationships, ensure patient privacy, and reduce stress levels among healthcare workers, patients, and their relatives.